İstanbul’un kuzey ormanlarına beton santrali geliyor

- Yorumlar

İstanbul’un kuzey ormanlarına beton santrali geliyor. Makyol İnşaat, “başka bir alternatif yer” düşünemedi, 25 hektarlık toprağı ağacıyla, hayvanıyla sıyıracak proje için valiliğe başvurdu.

Makyol İnşaat, 24 Mart 2014 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan aldığı ruhsatla İstanbul’un kuzey ormanlarında beton santralini kurmak için İstanbul Valiliği’ne başvurdu. Santral projesiyle ilgili ÇED süreci, başvuru ile birlikte başladı.

“Başka yer bulamadık”

Yurt’tan Mehmet Demirkaya’nın haberine göre, “II-A Grubu Maden (Kalker) Ocağı, Kırma Eleme ve Hazır Beton Tesisi”, Şile’nin yaklaşık 10 kilometre güney doğusunda, Ağva’nın yaklaşık 7 kilometre güney batısında, orman alanının içerisinde yer alıyor. Santral için ormanlık alanın seçilmesi projede şöyle açıklandı: “Proje alanı belirlenirken, bakım-onarım yollarına, yerleşim yerlerine, hassas alanlara uzaklık dikkate alınmış ve yol yapım, bakım-onarım işlemlerinde kullanılacak malzeme özelliği dikkate alınmıştır. Bu kapsamda proje alanı belirlenmiş ve maden ruhsatı alınmıştır. Maden ocağı faaliyetlerinin bulunduğu yerde işletilmesi gerektiğinden, yer alternatifi söz konusu değildir. Dolayısıyla bu faaliyet için başka bir alternatif yer düşünülmemiştir.”

Toprak ağacıyla, hayvanıyla sıyrılacak

Proje dosyasına göre, ruhsat alanı 78,52 hektar olan sahanın 24,93 hektarlık kısmı işletme alanı olarak belirlendi. Santral için kızılçam ağaçlarıyla kaplı alanın toprağı ağaçlarıyla birlikte sıyrılacak. Yüzeyi tamamen sıyrılacak sözkonusu alanda, kurbağa, tosbağa, kertenkele, leylek, kumru, üveyik, ispinoz, saka, şahin, kumkumav, arı kuşu, tavşan ve kirpi gibi hayvanlar yaşıyor.

x