Saadet Partisi’ne Erdoğan operasyonu

- Yorumlar

Saadet Partisinin 4 Mayıs 2014 Pazar günü Ankara’da yapacağı kongrede, Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın Genel Başkanlığa aday olacağı neredeyse kesinleşti.

Erbakan’ın partinin başına geçeceğinin kesinleşmsiyle birlikte Ankara kulisleri de hareketlendi. Rotahaber’in partiye yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre; Fatih Erbakan’ın Saadet Partisi’nin başına gelecek olması tıpkı HAS Parti örneğinde olduğu gibi bir Erdoğan operasyonu olarak nitelendiriliyor.

FATİH ERBAKAN AK PARTİ’YE GEÇECEĞİ İDDİALARINI YALANLAMIŞTI

Hatırlanacağı gibi Fatih Erbakan hakkında, Numan Kurtulmuş’un katıldığı dönemde AK Parti’ye geçeceği yolunda haberler çıkmıştı. Ancak Fatih Erbakan, “AK Parti’ye geçeceğime Saadet’te çaycı olurum” diyerek söz konusu haberleri kesin bir dille yalanlamıştı.

ERDOĞAN YÜZDE 3’LÜK SAADET OYLARININ PEŞİNDE

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Fatih Erbakan’ın yarın Ankara’da düzenleyeceği basın toplantısıyla adaylığını açıklaması bekleniyor. Fatih Erbakan’ın SP’nin başına geçmesiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisini destekleyeceğini düşünen Erdoğan, bu şekilde yüzde 2-3 civarındaki Saadet oylarını garanti altına almayı hedefliyor.

AK SAÇLILAR TASFİYE Mİ DİLECEK?

Erdoğan’ın milletvkili seçimlerinde de tıpkı HAS Parti ve Numan Kurtulmuş’taki
gibi bir yol izleyeceği ileri sürülüyor. Kulislerde konuşulan iddialara göre; sonraki süreçte Saadet Partisi ya fiilen kapatılarak AK Parti ile birleşecek ya da partinin içi boşaltılarak tabela partisine dönüştürülecek.

Kulislerde konuşulan bir diğer iddiaya göre de, önce partinin karar mercii olan Aksaçlılar tasfiye edilecek ve ardından Fatih Erbakan ile birkaç isim AK Parti’den aday yapılarak Meclis’e sokulacak.

Saadet Partisi 30 Mart yerel seçimlerinde yüzde 2.8 oy almıştı.

x