Ukranya’nın Madımak’ı 2014 dünyasında yaşandı

Türkiye’de gerici bölücülerin Madımak’ta insanları yakması toplumda büyük acılara sebep olmuştu. Benzer bir olay Ukranya’da gerçekleşti.

Avrupa ile Rusya arasında kalan eski Sovyet toprakları yıllardır Batı’nın ele geçirmek istediği pazarlardı. Bu ülkelerdeki Batı tehdidi son yıllarda rejim ve yönetim mücadelesine dönüştü. Rusya yanlıları ile Batı desteklilerin mücadelesi bu gibi ülkeleri iyice karıştırdı. O ülkelerden Ukranya’da çok vahim bir olay yaşandı. Batı yanlısı vandallar Rusya yanlısı aktivistleri bir binada yaktı.

Odessa’da çıkan şiddetli çatışmalar, Ukrayna yanlılarının hükümet karşıtı aktivistlerin saklanmak için girdiği binayı ateşe vermesiyle yeni bir boyut kazandı. İddialara göre Rus yanlıları, çatışmalardan kaçmak için kentteki yerel Sendikalar Evi binasına saklandı. Bunu öğrenen Ukrayna yanlıları, binaya hücum ederek içeride bulunanlarla birlikte binayı ateşe verdi. Giriş kapısının önünde dev bir ateş yakan saldırganlar, binanın üst katlarına da molotof kokteyli attı. İçeride kalanların binanın bazı katlarındaki camlara çıktığı ve atlamaya hazırlandığı görülürken, görgü tanıkları camlardan atlayarak kurtulanların aşağıda bekleyen Ukrayna yanlıları tarafından dövüldüğünü ifade etti.

Bina yanında bekleyen çevik kuvvet ekiplerinin ise “silahsız” olmaları sebebiyle şiddeti engellemek için hiçbir şey yapamadıklarını söyledikleri kaydedildi.

Polis tarafından yapılan açıklamada, ateşe verilen binada mahsur kalan 38 kişinin öldüğü bildirildi. Bununla birlikte Odessa’daki ölü sayısı en az 42’e çıkmış oldu.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar