Pendik Esenyalılı kadınlar artık daha güçlü

Pendik Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 1. Olağan Kongresini dün gerçekleştirdi.

Kongrede kadınlar, sanayi girişlerine ve mahallere kreşlerin açılmasını, taşeronlaşmanın yasaklanması, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasını talep etti.

Kongrede konuşan Menekşe Yıldız, 6 ay önce kurulan derneğin, kreş, eşit işe eşit ücret, sendikalaşma gibi talepleri üzerinden imza kampanyası yürütüldüğünü söyledi. Yıldız, Gönül Çalışkan isimli kadının yakılarak öldürülmek istenmesine karşı müdahale edildiğini, yürüyüşler ve dayanışmalar gösterilerek sahip çıkıldığını anlattı.

Yeniden Dernek Başkanı seçilen Adile Doğan da, “Derneğimiz, bir çok kadın sorunlarını paylaşan çözüm arayan ve dayanışma için çaba harcayan bir duruma geldi. Başta kadın cinayetlerinin son bulması, kreş ve sığınmaevlerinin açılması, ana dilde eğitim, inanç özgürlüğü, parasız eğitim ve sağlık hakkı, işçi kadınların sendikalaşma talepleri, taşeronlaşmanın yasaklanması gibi pek çok talebin etrafında örgütlenmek istiyoruz” diye konuştu.

Kongrede söz alan Fabrika İşçisi Sevim Aydın, işe giderken çocuklarını bırakacak yerlerinin olmadığını ve erkeklerle aynı işi yapmalarına rağmen düşük ücret aldıklarını, fazla mesaiye bırakıldıklarını söyledi. Aydın, dernek sayesinde fabrikada hak arama çabasının daha da genişlediğini söyledi.

KREŞ VE BAKIMEVİ KURULMALI

Kongrede konuşan Zekiye Baran, biri 21, diğeri 12 yaşında iki engelli çocuğa sahip olduğunu anlatarak, “Birini hastaneye götürdüğümde, diğerini bırakacağım bir yer yok. Mahallelerde kreş ya da bakımevleri olmadığından, çocukları bırakabileceğim bir yer yok. Bu nedenle ücretsiz kreş ve engelliler için bakımevleri talebinde bulunmalıyız. Derneğimizin böyle bir imza kampanyası var. Ben de imza topladım. Bu taleplerle belediyeye başvurduk, karşılık bulamadık” dedi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar