Kartal CHP’de yepyeni kriz bir taban hareketini doğurabilir

CHP Kartal’da yepyeni bir kriz patlak verdi. CHP’li Taner Özdemir bugün üyelere bir mesaj göndererek harekete geçme çağrısında bulundu.

Taner Özdemir üyelere, “Sevgili yol arkadasim danisikli dovuserek orgutu yok sayan anlayisa dur demenin zamani geldi Bu oyunun parcasi olmayacagim diyorsan taban hareketi seni bekliyor” şeklinde bir mesaj göndererek harekete geçme çağrısı yaptı.

Taner Özdemir’in bahsettiği danışıklı dövüş ne olabilir diye düşündük. Aklımıza aday belirleme süreci öncesi, sonrası ve seçimin ardından olan olaylar geldi.

Hatırlanacaktır ki, seçimden önce Kartal’da adayın kim olacağı tartışması çok boyutlu bir hal almış, İlçe Başkanı Kamer Gök bir açıklama yaparak “Belediye başkanları Başbakanın müteahhitleri ile işbirliği yapmamalıdır, Başbakanın müteahhitleri ile işbirliği yapan belediye başkanlarını genel merkeze bildireceğim, CHP belediye başkanı atayacağına bunu partililere bıraksın” demişti. Hatta Gök, belediye kaynaklarından elde ettiğimiz bilgilere göre AK Parti’li oldukları iddia edilen taşeron şirketler tarafından işçilerin maaşları ödenmeyerek Altınok Öz’e karşı kışkırtılan emekçileri de destekleyerek ” İşçiler ile ilgili mutabakata varıldı fakat yerine getirilmedi, İşçi elbette konuşacak, işçiler çok haklı” gibi sözlerle işçilerin isyanını desteklemişti. O sıralarda işçiler de Kemal Kılıçdaroğlu’na heyet göndererek belediye başkanını şikayet ediyordu.

Kamer Gök’ün bu açıklamalarından sonra Belediye Başkanı Altınok Öz Mehmet Ali Büklü’nün mezarında bir mektup okuyarak, “Başkanına saldırana ‘aktivist’ diyen yönetim nasıl olur da partimizi temsil eder?, İlk gençliğinden bugüne kadar partinin temel ilkelerini yaşam felsefesi yapan birini – ki bu Belediye Başkanı – nasıl işbirlikçi diye kamuoyuna sunulmaya çalışılır? Yüksek zamla yetinmeyip sendikalaşmanın önünü açan bir Belediye Başkanı nasıl olur da emek düşmanı ilan edilir?” şeklinde cevap vermişti.

O sıralar iki başkan arasındaki gerilim hat safhasına gelmişti. Olaya bir de Mustafa Sarıgül’ün sürekli ilçeyi karıştıran hareketleri, Kartal siyasetinin teamüllerine uygun olmayan çıkışları, gece yarısı baskınları, tartışılacak açıklamaları ve özellikle deprem dönüşüm etkinliği öncesinde yer aldığı bir dizi ziyaretler de eklenince içinden çıkılmaz bir hal almıştı. Buna bir de Sarıgül’ün MYK’daki en önemli destekçisi olduğu söylenen Adnan Keskin’in uygunsuz bir disipline sevk yazısı ile CHP Kartal’a savaş açması da eklenince olaylar iyice komplike olmuştu.

Seçimden sonra Kamer Gök ile Altınok Öz’ün basına yansıyan fotoğraflarda çok daha yakın çalıştıkları görülmüştü. Elbette bir ilçe başkanı ve aynı partinin belediye başkanı çok yakın çalışmalıdır. Ancak bir önceki dönem CHP tabanının hislerinden dolayı hareketle tam tersinden yakınan Kamer Gök’ün CHP tabanı için hiç bir değişiklik olmamasına rağmen seçimden sonraki hali dikkat çekmişti.

Taner Özdemir bu olaylardan dolayı üyeleri harekete geçmeye davet etmiş olabilir.  Bu arada Taner Özdemir’in Kartal CHP’de başlatmaya çalıştığı taban hareketi için gönderdiği SMS ise alttaki:

ea9432ec013420f2a0703a1164d6412e

CHP TABANI İÇİN GEÇEN DÖNEM NEYSE BU DÖNEM DE AYNI ANCAK KAMER GÖK İÇİN HER ŞEY ÇOK FARKLI

Ancak şöyle bir durum da var, CHP’liler için, CHP tabanı için, geçmiş dönem neyse bu dönem de hala her şey aynı. Fakat Kamer Gök için her şey çok farklı görünüyor. Geçmiş dönem tabanın yanında olan ve birçok şeyden yakınan Kamer Gök ne oldu da seçimlerden sonra bu hali aldı, bunu herkes merak ediyor. Tabi Taner Özdemir’in de taban hareketi doğurma çabası ne kadar samimi bilinmez.

Burada, Kartal siyasi tarihinde unutulmayacak çok önemli 2 detay var. Kamer Gök’ün kendi belediye başkanını emek düşmanı ilan etmesi, işbirlikçi göstermesinin ardından Belediye Başkanı Altınok Öz’ün Mehmet Ali Büklü’nün mezarı başında ilçe yönetimini eleştirmesi, nasıl kendisinin işbirlikçi ve emek düşmanı gösterdiklerini sorgulaması ve bu yönetim nasıl CHP’yi temsil edebilir demesidir.

ALTINOK ÖZ’ÜN STRATEJİK BAŞARISI VE POLİTİK DEHASI

Burada sonuç ne olur bilinmez, ancak küçük bir analiz yaparsak, Başkan Altınok Öz siyasi strateji açısından bahsettiğimiz tüm olaylarda en doğru konumu alan kişiydi. Bu onun siyasi stratejisinin başarısı ve politik dehalığından kaynaklanıyor. Taner Özdemir ise aday belirleme sürecinde bir varlık göstermediği için tabanda popülarite kaybı yaşamış bir isim. Kamer Gök şimdiye kadar hep CHP tabanı ve emekçilerin sesi gibi ortaya çıksa da, aday belirleme sürecinde başka adaylarla sıkı fıkı görünse de aday belirleme sürecinin tamamlanmasının 2.günü kamuoyuna yansıyan değişen tutumu ile samimiyetsiz bulunmaya başlanmış ve çoğu partilinin partiden soğumasına neden olmuş bir isim. Eğer Taner Özdemir tabanın başında oluşan boşluğu dolduracak samimiyeti oluşturur ve partililerin güvenini alırsa arkasına kanalize edeceği güçle parti tabanı için kahraman olabilir.

POTANSİYELİ KİNETİĞE ÇEVİRECEK BİR TABAN HAREKETİ GELİR Mİ?

Kartal CHP tabanı kör değil. Herkesin düşündüğü gibi derin bir uykuda da değil. Nerede ne oluyorsa anında tabanın haberi oluyor ve zihinlerde bir reaksiyon oluşuyor. Önemli olan bu potansiyeli kinetiğe çevirecek bir taban hareketi. Bakalım Taner Özdemir bir taban hareketi doğurabilecek mi, tabanın hislerini eyleme geçirebilecek mi, tavırları ve tarzı deşifre olmuş olan Kamer Gök “tabanın ilçe başkanı” konumunda daha ne kadar süre kalabilecek? Bunları zaman gösterecek. Şunu unutmayalım, Taner Özdemir Baykalcı ilçe döneminde çok sıkı muhalifti yani eğer Taner Özdemir çıkışında samimiyse Kamerciler için zor bir süreç başlayabilir.

[ilgili img=”http://www.kartal24.com/dosyalar/2013/12/2013954250.jpg” baslik=”Belediye başkanları Başbakan’ın müteahitleri ile işbirliği yapmamalıdır” url=”http://www.kartal24.com/26173-kamer-gokten-hersey-hakkinda-bomba-aciklamalar”]

[ilgili img=”http://www.kartal24.com/dosyalar/2013/11/Kartal_Belediyesi_deprem_donusumunun_kitabini_cikaracak_49736_7c1d1.jpg” baslik=”Başkan Öz, Eleştirilere Büklü Üzerinden Cevap Verdi” url=”http://www.kartal24.com/26361-altinok-oz-elestirilere-buklu-uzerinden-cevap-verdi”]

[ilgili img=”http://www.kartal24.com/dosyalar/2013/01/tanerozdemirchpkartal24i.jpg” baslik=”C H P Kartal’da Taner Özdemir’e Şok Uzaklaştırma” url=”http://www.kartal24.com/4664-chp-kartalda-taner-ozdemire-sok-uzaklastirma”]

[ilgili img=”http://www.kartal24.com/dosyalar/2014/02/Kamer-Gok-1.png” baslik=”C H P Belediye Başkanı Atayacağına Bunu Partililere Bıraksın” url=”http://www.kartal24.com/26196-kamer-gok-chp-belediye-baskani-atayacagina-bunu-partililere-biraksin-full-izle”]

[ilgili img=”http://www.kartal24.com/dosyalar/2014/01/2014-01-10_17h13_51.png” baslik=”Sarıgül: Bana belediyeden davet geldi ancak bana o daveti ilçe başkanı yaparsa gelirim” url=”http://www.kartal24.com/30724-mustafa-sarigul-kartal-chpde-konusma-yapti-bolum-1″]

[ilgili img=”http://www.kartal24.com/dosyalar/2013/01/tanerozdemirchpkartal24i.jpg” baslik=”Taner Özdemir Beyaz TV ve A K P’ye Sert Çıktı” url=”http://www.kartal24.com/6627-taner-ozdemir-beyaz-tv-ve-ak-partiye-sert-cikti”]

[ilgili img=”http://www.kartal24.com/dosyalar/2014/02/adnan-keskin-fal-baktirdi.jpg” baslik=”Kamer Gök ve arkadaşlarına disiplin şoku” url=”http://www.kartal24.com/31788-kamer-gok-ve-arkadaslarina-disiplin-soku”]

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar