Kalp krizi ve hastalık riskini azaltan yiyecekler

- Yorumlar

Renkli yiyecekler çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çeker ve sağlık için oldukça faydalıdır. Bu sebzeler ve meyveler sizi kalp ve şeker, felç, bazı kanserler gibi hastalıktan olduğu gibi obeziteden de korur.

Bu tür renkli gıdalar özellikle kadın sağlığının desteklenmesine yardım ediyor.

Karpuz

Karpuz koyu pembe renginin kaynağı karotenoid olan likopen açısından oldukça zengindir. Çeşitli araştırmalara göre kanında yüksek düzeyde likopen bulunan insanlara bazı kanserlerin görülme riski daha düşüktür.

Özellikle bu durum akciğer, mide ve prostat kanseri için kanıtlanmıştır. Ayrıca araştırmalar serviks ve göğüs kanseri için de gelecek vaadediyor. Likopen ayrıca iyice olgunlaşmış kavunda da bol miktarda bulunur. Yüzde 92 oranında su içeren karpuz dehidrasyonu önlemeye yardım eder, cildiniz için gerekli olan sıvıyı verir.

Limon

Limon C vitamini ile sağlığınızı destekleyen biyoflavanoidler içerir. Bu bileşenler kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardım ediyor.

Limon kabuğu doğal bir antimikrobiyal (mikrop olmayan) özelliğe sahiptir. C vitamini vücudun demiri daha iyi emmesine yardım eder.

Mango

Mango mükemmel bir C vitaminidir ve içerisinde bulunan bol miktardaki beta-karoten meyveye turuncu rengini verir.

Ayrıca mango bağışıklık sistemini desteklemeye yardım eden fenolik bileşenler içerir. Bunun yanı sıra iyi bir lif kaynağıdır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, günde 3 porsiyon beta-karoten içeren sebze ve meyve yemek kızarıklığı yok edip, sağlıklı bir parlaklık vererek cildin görünümünü iyileştiriyor.

Hardalımsı yeşillikler beta-karoten, lutein ve zeaxanthin ile doludur.

Lutein ve zeaxanthin antioksidandır ve göz hücrelerini korumaya, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ile katarakt riskini azaltmaya yardımcıdır.

Bu yeşillikler 9 kat daha fazla K vitamini içerir. Bu vitamin kanın pıhtılaşması için gereklidir. Bazı araştırmalar, K vitaminin yaşlılarda kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Sadece 36 kalori olan bu acımsı yeşillikler zayıflamanıza da yardım eder.

Yaban Mersini

İçerisindeki polifenoller sayesinde yaban mersininin bilişsel ve motor fonksiyonlardaki azalmaları geri çevirmeye yardımcı olduğu belirlendi.

Bir tür polifenol olan antosiyanin, kadınlarda kalp krizi riskini üçte bir oranında azaltıyor. Yaban mersininin kalorisi ise çok düşüktür.

x