İran’da Youtube’a Happy şarkısıyla dans ederken ki videolarını koyan gençler polis operasyonu ile yakalandı

İran’da polis ABD’li ünlü rapçi Pharrell Williams’ın hit şarkısı Happy’ye (Mutlu) çektikleri bir klibi internete koymakla suçlanan 6 kişiyi gözaltına aldığını açıkladı.

Sosyal paylaşım sitesi Youtube’a konan tıklayın klipte üç erkek ve başı açık üç kadın dans edip şarkı söylerken görülüyor.
ISNA haber ajansına göre polis gözaltıları “bir dizi istahbarat çalışması ve polis operasyonu sonucunda” yapmış. Ajans, Tahran polis şefi Hüseyin Sacedinya videoyu “kamu ahlakını bozan bayağı bir klip” olarak nitelendirdiğini yazdı.

Sacedinya klip sosyal medyada “yayınlandıktan sonra polis klibi yapanları yakalamaya karar verdi,” dedi.

GERÇEK GÖZALTI SAYISI 13 OLABİLİR

ISNA gözaltına alınanların klibi yaptıklarını doğruladıklarını söyledi. Bu arada video ile ilgili toplam 13 kişinin gözaltına alındığı haberleri geliyor ancak resmi makamlar bu sayıyı doğrulamadı.

Devlet televizyonu ise yakalanan kişiler olduklarını söylediği bir grup insanın görüntüsünü yayınladı. Görüntülerde arkası dönük olarak görülen kişiler bir gözaltı merkezi gibi görünen bir yerde sorulara yanıt veriyor ve pişmanlıklarını bildiriyor.

‘BENİ KANDIRDILAR’

Klibin Youtube’da yayınlanan alt yazılı bir versiyonunda gözaltına alınan kişiler “oyuncular” olarak tanımlanıyor. Bu kişiler klipte bir seçme için oynadıklarını ve kandırıldıklarını söylüyor.

Klipte görünenlerden bir erkek “Bana bir film çektiklerini ve izinleri olduğunu söylediler” diyor. “Beni kandırdılar”.

Klipteki kadınlardan biri de “Bize videoyu yayınlamayacakları sözünü vermişlerdi” diyor.

Gözaltılardan sonra video internetten kaldırılmıştı ancak başkaları tarafından yeniden kondu.

PHARRELL: ÜZÜNTÜLÜYÜM

Şarkıcı Pharrell ise Facebook hesabından yaptığı açıklamada üzüntüsünü belirtip “Bu çocukların mutluluk yaymaya çalışırken gözaltına alınmaları üzüntü verici olmaktan da öte” diye yazdı.

41 yaşındaki şarkıcı “Happy” yi sevilen animasyon film Çılgın Hırsız 2 (Despicable Me 2) için yazmıştı. Pharrell’in orijinal klibi Youtube’da 250 milyon kez izlenmişti.

İran’da kadınların başlarını örtmesi ve bol kıyafetler giymesi gerekiyor.

İran internetin de ciddi şekilde kısıtlandığı ülkelerden. Sosyal medya siteleri Türkiye’de olduğu gibi İran’da da yasaklı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar