Show TV’nin Ciner’e satışı iptal edildi

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, TMSF’nin el koyduğu Show TV’nin ihalesiz biçimde Ciner Grubu’na satılmasını hukuka aykırı buldu. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, TMSF tarafından 402 milyon dolara Ciner Grubu’na satılan Show TV’de, “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. Mahkemenin kararı, ihalesiz olarak Ethem Sancak’a verilen Akşam Gazetesi, Güneş Gazetesi ve Sky360’ın satışını da tartışmalı hale getirdi.

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre Show TV’nin satışı ile ilgili kararın ayrıntıları ve Akşam gazetesi ile Sky360’ın durumları şöyle anlatılıyor:

MAHKEME KARARINI VERDİ

TMSF; İnterbank’tan kaynaklanan borçlar nedeniyle Çukurova Grubu’nun Show Tv, Akşam Gazetesi, Güneş Gazetesi ve SKY360 TV gibi medya kuruluşları ile BMC şirketine geçtiğimiz yılın Mayıs ayında el koydu. El koyma işleminden yaklaşık 15 gün sonra da, Show TV ihalesiz olarak Ciner Grubu’na 402 milyon dolara satıldı. Ancak TMSF, bu kez farklı bir yöntem izleyerek, satış bedelini, kanalın piyasaya olan borçlarını ödedikten sonra tahsil etti. Bu çerçevede, 402 milyon doların 305 milyon doları borçlara sayıldı. 97 milyon doları ise tahsil edildi. Bu durum kamuoyunda büyük tartışmalara yol açtı. Kanalın küçük hissedarı olan ünlü iş adamı Erol Aksoy da, satış işleminin iptali için İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme yaklaşık 8 aylık incelemenin sonucunda kararını 14 Mayıs 2014 tarihinde verdi. Karar, taraflara da tebliğ edildi.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN HUKUK DEVLETİ NİTELİĞİ İLE BAĞDAŞMIYOR’

İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin 4 sayfalık kararında, mahkeme TMSF’ye ve hükümete adeta bir hukuk dersi verdi. Kararda, kanalın ihalesiz satılması, üçüncü kişilere olan borçların Fon alacağının önüne geçirilmesi gibi birçok nedenin mevzuata aykırı olduğu vurgulandı. Kararda, yürütmenin durdurulması konusunda karar verecek düzeyde bilgiye ancak ulaşılabildiği kaydedildi. Mahkeme; kararın gecikmesi halinde telafisi güç veya imkansız zararların meydana geleceğine dikkat çekti. Kararda şu ifadelere yer verildi:

“…. Dava konusu işlemin hukuka aykırı olduğu hususu davanın ve yargılamanın bu safhasında tespit edilmiş ve belirlenmiştir. Bununla birlikte hukuka aykırı olduğu tespit edilen bir idari işlemin hukuki geçerliliğinin devam etmesine müsaade edilmesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti niteliği ile bağdaşmayacağı açıktır. Bu doğrultuda hukuka aykırı olduğu tespit edilen bir idari işlemin yalnızca hukuki geçerliliğinin bulunması veya devam etmesi yahut uygulanması hali hukuk ve hukuk devleti bakımından telafisi güç veya imkansız zararın tahakkuku veya doğması anlamına gelmektedir.”

Mahkeme kararında; telafisi güç zararların doğmasını engellemek için, satış işleminde yürütmeyi durdurma kararı verdi. Taraflar, mahkemenin Show TV’nin satışıyla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz edebilecekler. Bu esnada, satış işleminin tamamen iptali konusundaki dava da devam edecek.

SIRA AKŞAM VE SKY360’DA MI?

İdare Mahkemesi’nin, Show TV’nin satış işleminde yürütmeyi durdurma kararı vermesi, gözlerin TMSF’nin geçtiğimiz yıl yaptığı işlemlere çevrilmesine yol açtı. TMSF, Show TV’nin ardından yine Çukurova Grubu’na ait Akşam Gazetesi, Güneş Gazetesi ve Sky360’ın da aralarında bulunduğu medya şirketlerini ihalesiz olarak Ethem Sancak’a devretmişti. TMSF, satış işlemlerini “Çukurova Grubu”nun yaptığını öne sürerek kendisini savunmuştu. Ancak, bu konuda devam eden mahkeme sürecinin TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül başta olmak üzere Fon Kurulu üyelerini de kapsayacağı tahmin ediliyor. Özellikle, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde internet sitelerinde yayınlanan ses kayıtlarında, satış işlemlerini TMSF’nin gerçekleştirdiği itiraf ediliyordu.

CİNER MEDYA’DAN AÇIKLAMA

Ciner Grubu’nun açıklaması şöyle:

“Bugün Taraf Gazetesi’nin Show TV ile ilgili haberinde geçen İstanbul 4. İdare Mahkemesi’ndeki davada, Show TV’nin hisselerinin devrine ilişkin Hisse Satış Sözleşmeleri’nin tarafları “davacı” ya da “davalı” olarak taraf sıfatını haiz olmayıp, mevcut idari davanın haberde iddia edildiği şekilde, özel hukuk sözleşmesi niteliğindeki Hisse Satış Sözleşmeleri’nin iptali sonucunu doğurması mümkün değildir.

Esasen özel hukuk sözleşmesi niteliğindeki Hisse Satış Sözleşmeleri’nin tüm gerekleri yerine getirilmiş olup, satış işlemleri hukuka uygun şekilde sonuçlanmıştır.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar