Cem Toker CHP lideri ile ne görüştü?

- Yorumlar

LDP Basın bürosundan bir açıklama yapılarak LDP lideri ile CHP lideri arasındaki görüşmenin detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

İşte LDP lideri Cem Toker’in Kemal Kılıçdaroğlu ile paylaştıkları:

1- Cumhurbaşkanlığı makamı, artık bildiğimiz devlet adamlığını yansıtmak yerine, miting meydanlarında atılan nutuklar ve vaatlerle sulandırılarak, popülist siyasetin bir makamı haline getirilmiştir.

2- Dolayısı ile muhalefetin çatı veya zemin adayları, AK Parti’nin çıkaracağı aday kim olur ise olsun, ülkenin her yerinde, miting meydanlarında AK Parti adayı ile aşık atabilecek yetenekte, seçim deneyimi yaşamış, siyasi tecrübe sahibi bir isim olmalıdır.

3- Daha bu hafta grup konuşmasında “güneş ışığı bile yedi farklı renkten oluşur” diyen CHP liderinden, seçimlere katılmış ama baraj altında kalmış sağ ve sol partilerin de aday gösterebilmeleri, ilk turda pusulayı zenginleştirebilmeleri için, 20 CHP milletvekilinin imza vermesini önerdim. Bu kararın demokrasiye büyük katkısı olacağını ifade ettim. CHP’nin demokrasi samimiyetini somut bir şekilde ortaya koyabileceği bir fırsat olabileceğini paylaştım.
Sayın Kılıçdaroğlu, bu konuyu Parti Meclisinde tartışacaklarını ifade etti.

4- CHP, Meclis dışı partilerin de aday göstermelerine olanak tanıyan bir karar aldığı takdirde de LDP’nin, siyasi yaşamında daima ve tavizsiz din ve inanç özgürlüklerini laik kesimi de, mütedeyyin kesimi de tedirgin etmeden savunmuş, AK Parti tabanınca da tanınan ve beğenilen bir isim kurucu başkan Besim Tibuk’u önermek istediğini belirttim.

Bu görüşlerimizi köşeniz vasıtası ile MHP ve HDP/BDP yönetimlerine de iletmek isterim. Onların da meclis dışı parti adayları için imza vermeleri, Türk milletini ilk turda sadece 3-4 adaya mahkum bırakmaktan kurtaracaktır.

Cem Toker
Liberal Demokrat Parti
Genel Başkanı

x