AK Parti’den İstanbul’da cami yıkma kararı

İstanbul Gaziosmanpaşa’da bulunan Çifte Minare Camii’nin yıkılıp yerinin değiştirilmesine izin veren karar, dün AK Parti’li meclis üyelerinin oyuyla İlçe Belediyesi Meclisi’nden çıktı. Karara şerh düşen CHP’li İmar Komisyonu Üyesi Ferhat Epözdemir projenin amacını BirGün gazetesine şöyle anlattı:

“Ticaret merkezi için caminin yıkılması gerekiyor. Bunun adı ticarethanenin ibadethaneye tercihi, takası demektir”

‘AK Parti İMAR FAŞİZMİ UYGULUYOR’

AK Parti’nin tüm kentte bir “imar faşizmi” uyguladığını belirten Ferhat Epözdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mezarlıklar, ibadethaneler, okullar, parklar bile riskli ilan edildi. Deli dumrul işi gibi… Gaziosmanpaşa’da 120 bin kent mağduru oluşmuştur. İlçemizde olan Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümüdür, 4.5 milyon metrekarelik alana yayılmıştır”.

BirGün gazetesinden Ömür Şahin Keyıf ve Sıla Ertaş’ın haberine göre, caminin yerine ticaret merkezinin yapılmasına mahalleliler “Tarihimiz yıkılıyor” diyerek tepki gösterdi.

TALANIN ADI: ‘RİSKLİ ALAN’

CHP’li Epözdemir, Gaziosmanpaşa’nın kentsel dönüşümden nasıl etkilendiğini ise şöyle anlatıyor:

“Mezarlıklar, ibadethaneler, okullar, parklar bile riskli ilan edildi. Deli dumrul işi gibi… Gaziosmanpaşa’da 120 bin kent mağduru oluşmuştur. Bunların da 15 bini ölüdür. Karlıtepe Mezarlığı bile riskli ilan edilmiştir, oraya bile her an bir bina dikebilirler. İlçemizde olan Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümüdür, 4.5 milyon metrekarelik alana yayılmıştır. Bunların arasında genelde yoksul mahalleleri var. Bir önceki dönemden başlayan ve şimdi yeni Belediye Başkanı’nın sürdürdüğü bir şey bu. Şimdiki Belediye Başkanı 1999’da imar yolsuzluğundan ceza almıştı. Biz kendisine ‘Bu projelerden etkilenen insanlar için ne yapmayı düşünüyorsunuz?’ şeklinde bir soru yönelttik. Kendisi ‘yurttaşlar için yapıyoruz’ cevabını verdi. Öyle yapsanız, bu kadar insan mağdur olur mu? Sosyal değil iktisadi bakıyorlar. Müteahhidik yapmaya çalışıyorlar. Emlakçılara, sermaye gruplarına burayı peşkeş çekiyorlar. Burada bir imar diktatörlüğü, imar faşizmi var diyebiliriz”