Dünya Çevre Günü Kartal’da çeşitli etkinliklerle kutlandı

- Yorumlar

Kartal Meydanı’nda biraraya gelen çevreciler, “Temiz Bir Çevre İstiyoruz, Kartal’ı Seviyoruz, Çevreyi Temiz Tut” “Çevreni koru,” “Temiz Bir Dünya İçin El Ele”, “Bu Dünya Hepimizin” sloganları eşlinde Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ne kadar yürüdüler. Yüzlerce öğrenciye, coşku dolu yürüyüş sırasında çevredeki esnaf da alkışlarla eşlik etti.

Öğrenci ve çevre gönüllüleri, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde öğrenciler tarafından atık kutu ve kompozit malzemeler kullanılarak oluşturulan sergiyi gezdiler. Ardından salona geçen öğrenciler ve çevreciler, Kartal Belediyesi ve okullar tarafından hazırlanan “Yan Flüt Dinletisi”, “Çevre şarkıları” ve “Çevre andımız”, “Çevre konulu dans gösterisi”, “Çevre temalı tiyatro”, “İzci gösterisi”, “Çevre temalı kısa film gösterilerinden oluşan etkinlik programına katıldılar.

Dünya Çevre Günü Şiirlerle Kutlandı

Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen Dünya Çevre Günü Etkinlikleri kapsamında Sabri Taşkın İlköğretim Okulu öğrencileri, çevre konulu tiyatro oyununu başarıyla sergilediler. Ardından minikler, ünlü şairlerden şiirler okudular.

Atıklardan Defile Düzenlendi

Sabri Taşkın İlköğretim Okulu’nun minik öğrencileri, atık malzemelerden oluşan giysilerle mini bir defile sundu. Çocukların defilesi, salonu dolduran izleyiciler tarafından beğeniyle izlenirken Kıraç Okulları öğretmenlerinden Emel öğretmen yönetiminde Kıraç Okulları öğrencilerinden oluşan koronun söylediği şarkılar, izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

Dereceye Girenler Ödüllerini Aldı

Etkinliğin sonunda Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen “Çevreci Minik Eller Yarışması”nda dereceye giren 1-4. sınıf kategorilerinde Sabri Taşkın İlköğretim Okulu’ndan Abdulkadir Akçay, Ergenekon İbrahim Şakir İlköğretim Okulu’ndan Hatice Mağat, Sabri Taşkın İlköğretim Okulu’ndan Dilara Uyguner, ödülleri olan tablet PC, bisiklet ve satranç takımlarını teslim aldılar.

5-8. sınıf kategorilerinde ise Özel Fen Bilimleri Koleji’nden Eylül Çimen, Özel Kıraç Koleji’nden Öykü Pekgözlü, yine aynı okuldan Ayhan Umut Bak, ödülleri olan tablet PC, bisiklet ve satranç takımlarını, Başkan Danışmanı Haydar Oğuz’dan aldılar.

Çevre Temalı Kısa Film yarışmasında lise kategorisinde ise Burak Bora Anadolu Lisesi’nden İlke Daldal ve Göktuğ Özal, Özel Kıraç Koleji’nden İlkay Su Erten, Süleyman Demirel Lisesi’nden Onur Batman, Dinçer Işık, Onur Pakel ve Abdullah Alkan, ödülleri olan yarı profesyonel kamera, tablet PC ve fotoğraf makinelerini aldılar.

Çevre Temalı Kısa Film yarışmasında üniversite dalında Gedik Üniversitesi’nden Rıza Akçaoğlu, Beykent Üniversitesi’nden Halit Doruk Kalkan, Özyeğin Üniversitesi’nden Merve Dağlıoğlu, Doğuş Üniversitesi’nden Mahmut İçmeli, ödülleri olan yarı profesyonel kamera, tablet PC ve fotoğraf makinesi alırken pil toplama yarışmasında 1. olan Vali Erol Çakır Lisesi de yazıcı almaya hak kazandı.

 

x