Şok gelişme: Kartal artık sıfır enerji tüketecek

- Yorumlar

Kartal Belediyesi, Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen R2CITIES-Yerleşim Alanlarının Yenilenmesi: Sıfır Enerji Tüketen Şehirlere Doğru (Renovation of Residential Urban Spaces: Towards Nearly Zero Energy Cities) Projesi için ilçede çalışmalar başladı.

6 farklı ülkeden 16 ortağın katılımıyla başlatılan R2CITIES Projesi, Türkiye’nin 7. Çerçeve Programı’nda yararlandığı bütçe ve ortak sayısı açısından en büyük proje olma özelliğini de taşıyor.

Avrupa Birliği’nde çok uluslu araştırma ve teknoloji geliştirme projelerinin desteklendiği topluluk programlarından biri olan 7. Çerçeve Programı’nın ulusal koordinatörü ise Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK).

R2CITIES PROJESİ  (7)

UYGULAMA PİLOT BÖLGE OLARAK HUZUREVİ’NDE BAŞLATILACAK

Kartal Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün yürüttüğü proje kapsamında, yerleşim alanlarında yeni yalıtım ve alternatif enerji kullanım yöntemleriyle enerji verimliliğinin arttırılması ve oluşacak yeni modelin ulusal ve uluslararası ölçekte yaygınlaşmasına katkı sağlanması amaçlanıyor. Kartal ilçesinde bulunan Belediyeye ait Huzurevi’nde, enerji verimliliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılarak pilot model oluşturulacak ve bu model yerel-ulusal ölçekte tanıtılarak kullanımının yaygınlaştırılması sağlanacak.

R2CITIES PROJESİ  (8)

İSPANYA VE İTALYA’DA UYGULANAN PROJE KARTAL’DA HAYATA GEÇİYOR

Kartal dışında İspanya’nın Valladolid ve İtalya’nın Cenova kentinde uygulanan proje 1 Temmuz 2013 tarihinde ilçede uygulanmaya başlanacak ve 1 Temmuz 2017 tarihine kadar sürecek. R2CITIES Projesi Türkiye’de Kartal Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, MİR Araştırma ve Geliştirme A.Ş., Ekodenge Ltd. Şti., Solitem Group firmalarının ortaklığında yürütülecek.

R2CITIES PROJESİ  (10)

BELEDİYE BAŞKANI R2CITIES PROJE GRUBUYLA TOPLANTI YAPTI

İlk kez bir yaşlı bakım evinde yapılacak enerji verimliliğine yönelik proje uygulamasında, yaklaşık bir yıldır uygulanacak yöntemler ile ilgili çalışmaları sürdüren Kartal Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü, bu kapsamda Proje Koordinatörü İspanya’dan CARTIF firması yetkilileri Rubén García PAJARES ve Miguel Angel GARCIA ile Kartal Belediyesi hizmet binasında bir toplantı gerçekleştirdi.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Kartal Belediyesi proje idari ve teknik ekibi ile proje ortakları TÜBİTAK, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ekodenge, Mir Ar-Ge ve Solitem firma yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirilen ve sunumların yapıldığı toplantı sonrası Kartal Belediyesi’ne ait Huzurevi’ne teknik gezi yapılarak, uygulama alanı incelendi.

x