‘Mutlu Yüzler, Umutlu Gülüşler’ sergisi Pendik’te açıldı

- Yorumlar

İstanbul İli Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından 09-11 Haziran 2014 tarihleri arasında, Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde ziyaretine açılan “Mutlu Yüzler, Umutlu Gülüşler Sağlık Çalışanlarına Şiddetin Olmadığı Günler” temalı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Genel Sekreter Uz. Dr. Tunçay Palteki’nin açılış konuşması ve Pendik Belediyesi Başkanı Dr. Kenan Şahin, Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Güven Bektemur, İstanbul Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Özdemir, Genel Sekreterlik İdari, Tıbbi ve Mali Başkanları, Hastane Yöneticileri ve Başhekimleri, sağlık çalışanları ve fotoğraf karelerinde yer alan hastaların ve halkın katılımıyla gerçekleştirildi.

mutlu-yuzler-umutlu-gulusler-sergisi

Genel Sekreter Uz. Dr. Tunçay Palteki, açılış konuşmasında “Sağlık hizmetinin zahmetli bir hizmet olduğu kadar, erdemli bir hizmet olduğunu ifade etti. “Şiddetin bir hak arama yöntemi olmamasını ve hiçbir zaman tasvip etmediklerini ayrıca -bir sağlık çalışanına- dahi yapılan fiziksel, sözel ve psikolojik şiddetin toplum vicdanında derin yaralar oluşturduğunu” belirtti. “Sadece Sağlık hizmetlerinde değil, toplumun hiçbir kesiminde  şiddeti tasvip etmiyoruz. Bu amaçla bizler de şiddeti önlemek için, farklı bir perspektifle hiçbir şiddet unsuru içermeyen fotoğraf kareleriyle toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefledik ve bunu 0+ işareti ile sembolize ettik. Çünkü bu sergimizi kucaklarında bebekleriyle gelen  anneler de izlesin, ziyaret edebilsin istedik.” diyerek sözlerine devam eden Uz. Dr. Palteki;  şiddet unsuru içeren haber ve programlarda “Şiddet Uyarısı” sembollerinin  kullanılmasının önemini vurguladı.

mutlu-yuzler-umutlu-gulusler-sergisi

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin de sadece sağlık alanında değil toplumun tüm kesiminde şiddetin problem çözme yöntemi olarak kullanılmamasının ve empatik yaklaşımın önemine değinerek, insanların birbirini anlamak için  çaba göstermeleri gerektiğini ifade etti. Sergi açılış konuşmalarından sonra, sergide bulunan fotoğraflarda yer alan sağlık çalışanlarına ve hastalara hediyeleri  takdim edildi.

Sergi; 09-11 Haziran tarihleri arasında Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açık olup, tüm halka açıktır.

mutlu-yuzler-umutlu-gulusler-sergisi

x