Kadıköy’de lüferi koruma kampanyası

- Yorumlar

Kadıköy Belediyesi, “Yavru Lüfer almayan-satmayan Kadıköylüye helal olsun” adıyla ilginç bir kampanya başlattı. Kadıköy Belediyesi, Kadıköy’de lüfer koruma kampanyası başlattı. Kadıköy Tarihi Çarşı Derneği ve Fikir Sahibi Damaklar hareketi ile el ele veren Kadıköy Belediyesi, “Yavru Lüfer almayan-satmayan Kadıköylüye helal olsun” adıyla ilginç bir kampanya başlattı.

Kampanya ile Kadıköy sınırları içinde 20 cm’den küçük yavru lüferlerin satılmaması ve alınmaması sağlanarak, lüferlerin neslinin korunması amaçlanıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca Ağustos 2011’de alınan bir kararla avlanma alt boyu 20 cm’e çıkartılan lüfer balığının, denizlerimizdeki varlığını korumak amacıyla son yıllarda yapılan kampanyalara Kadıköy Belediyesi de hem sanal alemde hem de kentte başlattığı kampanya ile destek oluyor. Sosyal medya üzerinden “Kadıköylü Lüferi Koruyor” etiketiyle, Kadıköylü yavru lüfer almaz-satmaz” konu başlıklı kampanya ile Kadıköy Belediyesi hem balık tüketicilerini bilinçlendirmeyi, hem de balıkçı esnafını bilgilendirmeyi amaçlıyor. Kadıköy Belediye’sinin bu kampanyasını, Kadıköylülerin özellikle balık alış-verişini yaptığı Kadıköy Tarihi Çarşı Esnafının oluşturduğu Kadıköy Çarşı Derneği ile Fikir Sahibi Damaklar Hareketi de destekliyor. Kadıköy Tarihi Çarşı’daki her balıkçı tezgahında Kadıköy Belediyesi’nin hazırladığı bir tarafı 20 cm’lik cetvel olan ve üzerinde “Çinekop..sarıkanat, Lüfer avlanma alt boyu 20 cm.Yavru Lüfer Almayan Satmayan Kadıköylüye Helal Olsun !” yazan etiketler bulunuyor.

lüfer2

Adıyla değil, boyuyla denetleniyor

Kampanyayla bir yandan tüketici bilinçlendirip uygun boyda olmayan balıkların alınmaması çağrısı yapılırken satıcılara da bu konuda uyarıda bulunuyor. Kadıköy Tarihi Çarşı kampanya için pilot bölge olarak seçildi, Kadıköy Belediyesi yetkilileri de çarşıda sık sık denetim yapıyor. Yavru lüferler çinekop, sarıkanat ve defneyaprağı gibi isimlendirildikleri için belediye yetkilileri değerlendirmeyi balıkların boyunu ölçtükleri cetvelli etiketlerle yapıyorlar.

Kadıköy Tarihi Çarşı Derneği Başkanı Ali Geçgel, Çarşı Esnafının bu kampanyaya destek verdiğini, tezgâhlarında yavru lüfer satmadığını belirtti.

İstanbul’da ilk kez bir yerel yönetimin Lüferi korumak için kampanya başlattığını kaydeden Fikir Sahibi Damaklar hareketi lideri Defne Koryürek ise, “Kadıköy Belediyesi’nin kampanyasının diğer belediyelere de örnek olmasını istiyoruz. Yavru lüferler 20 cm’nin altında olduğu zaman avlandığında nesli tehlikeye giriyor. Gelecek kuşakların daha uzun yıllar lüfer yemesi için 20 cm’den küçüklerin avlanma yasağına herkesin uyması lazım” dedi.

x