Aydınlıkçılar’ın hedefi CHP’yi bölmek mi?

- Yorumlar

İşçi Partisi’nin yayın organı Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın CHP’li vekillere yönelik yayınlarının perde arkası ortaya çıktı. İP’in yayın organları, CHP’li 20 milletvekilini ikna edebildikleri takdirde, yeni partinin temellerini atacaklar. İP feshedilecek. Yeni partinin adı ise Türkiye İşçi Partisi (TİP) olacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu’na yönelik muhalefet eden İşçi Partisi’nin yayın organları, CHP içindeki 20 milletvekilini ikna ederek, yeni bir oluşumu örgütlemeye çalışıyor. Plana göre, 20 milletvekili, İhsanoğlu’na karşı herhangi bir ismi aday olarak çıkardığı takdirde, senaryonun yeni ayağı uygulamaya konulacak.Plan ise şöyle işleyecek:

“CHP’li 20 milletvekili alternatif bir aday için imza attığı takdirde, gösterilen aday seçime girecek. Aday seçimi kaybetse bile, bu yeni bir oluşumun ilk ayağı olacak. Alternatif aday olarak gösterilen kişi, İşçi Partisi’nin yerine kurulacak olan Türkiye İşçi Partisi’ne geçecek. İP’in Genel Başkanı Doğu Perinçek ise yeni partinin İP’in kopyası görüntüsü vermemesi için genel başkanlığı bırakacak. Perinçek, partinin yayın organlarının başında bulunacak. TİP’e ise dışarıdan teorik destek verecek. ”

CHP ve MHP’nin adayına karşı muhalefeti kesintisiz sürdüren Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın bu yöndeki çabası CHP’li ulusalcı vekillerle kurulan bire bir temaslar üzerinden sürüyor. Bu bağlamda, ”ulusalcı” olarak bilinen Ege Bölgesi’nin bir milletvekiliyle de bir hafta önce sıcak temas sağlandı. CHP milletvekili olmasına rağmen İP’li gibi davranan vekil, kendisine getirilen teklife şu yanıtı verdi: “Ben bu oluşuma sıcak bakarım… Eğer imza toplayabilirsek, kendi adayımızı çıkarırız. Aday çıkaramazsak CHP’den istifa etmem.. Genel seçime CHP çatısı altında girerim, diğer arkadaşlarımız da CHP çatısı altında girer. 2015 genel seçimlerinden sonra aynı çatı altında buluşuruz.”

CHP’li 20 vekili ikna etmeye ve TİP’in alt yapısını oluşturmaya çalışan Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın da içinde olduğu projenin nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu…

DİLEK AKAGÜN YILMAZ: BİZ VARIZ

Bu arada, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Ulusal Kanal’ın konuğu oldu. Yılmaz, “Biz alternatif aday çıkaracağız” dedi. Bu gece de CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, İP’in yayın organı Ulusal Kanal’ın konuğu olacak ve alternatif adaya ilişkin görüşlerini anlatacak.

x