Kartal’da Bonzai dehşetine karşı Tekin uyarı

- Yorumlar

CHP’li Gürsel Tekin, hızlı yayılan Bonzai’nin Maltepe ve Kartal’da MOBESE kameralarının önünde alenen yapıldığını iddia etti.

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin , “İktidar, Bonzai satışlarına MOBESE kamera kayıtlarına rağmen hiçbir önlem almaması dikkat çekicidir. İktidar Bonzai ile gençliğimizin uyuşturulmasına neden göz yumuyor, önlem almıyor?” diyerek, okul önlerinde dahi yaygın olarak satılan ve gençler arasında çok sık kullanılan Bonzai adlı sentetik uyuşturucuyu İçişleri Bakanı Efkan Ala `ya sordu.Gürsel Tekin, TBMM Başkanlığı`na İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde halk arasında `Bonzai` olarak bilenen `Sentetik Kannabioid` adlı uyuşturucunun Türkiye`de oluşturduğu tehlikenin günden güne büyüdüğüne dikkat çekti. CHP Genel Sekreteri Tekin, şöyle dedi:

“BONZAİ İÇİN NEDEN ÖNLEM YOK?”

“Bonzai, Birleşmiş Milletler Suç ve Uyuşturucu Ofisi tarafından dünyada en tehlikeli ve hızlı yayılan uyuşturucu olarak kabul edilmiştir. Bu madde kullanımı sonucu gerçekleşen ölümlerin sayısı son derece tedirgin edici boyutlara ulaşmıştır. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı 2011 raporunda da gençler arasında bu maddenin kullanımında ciddi bir artış olduğu belirtilmiştir. Maddenin satışı İstanbul`dan Şanlıurfa`ya kadar Türkiye`nin neredeyse tüm bölgelerinde yaygın bir şekilde sürmektedir. İstanbul özelinde satışların, Beyoğlu, Sultangazi, Maltepe ve Kartal`da MOBESE kameralarının önünde alenen yapıldığı tarafımızca bilinmektedir. Bahsi geçen ilçelerde bulunan MOBESE kameralarının gerektiği gibi incelenmiş olması halinde bu suç unsurlarının zamanında tespit edilmesi ve engellenmesi mümkün olacaktır.”

“BONZAİ ÖLÜMLERİNDEN İKTİDAR SORUMLUDUR”

Tekin, “2011`den bu yana ilgili kurum raporlarında yer almış olmasına rağmen `Bonzai` kullanımına dair hükümet tarafından hiçbir tedbir alınmamış olması, yaşanan ölümlerde AK Parti Hükümeti`nin doğrudan sorumluluğunun bizzat kanıtıdır. Gençlerin hayatını tehdit eden böyle bir tehlikeye karşı ise tek bir önlem alınmamış olması ve hükümetin bu duyarsız tutumu tarafımızdan kabul edilemez. Hükümetin görevi ölü yıkayıp defnetmek midir yoksa ölümlere engel olacak çalışmaları yapmak mıdır?” ifadelerini kullandı.

x