1 Milyon Türk’e uluslararası sansür uygulandı

- Yorumlar

30 Mart seçimleri sürecinde Türkiye’de erişime engellenen Twitter, hakkında mahkeme kararı bulunan içerikleri Türkiye’den gizliyor. Bugün Twitter’da içeriği Türkiye’deki kullanıcılardan gizlenen 14 hesap, 100 bin tweet var.

Bu hesapların büyük bir çoğunluğu yolsuzluk ve rüşvet iddialarını gündeme getirmeleriyle dikkat çekiyor. Yasaklanan hesapların Türkiye’deki takipçi sayısı ise 1 milyondan fazla. Bir başka değişle Türkiye’de 1 milyon kişinin Twitter üzerinden haber alma, paylaşma ve yorum yapma özgürlüğü sansürlenmiş durumda. Twitter’ın önümüzdeki günlerde yayımlayacağı Şeffaflık Raporu’nda, Türkiye’nin Pakistan’ı da geçerek dünyada “en çok içerik engelleten ülke” konumunda olması bekleniyor.

Yolsuzluk ve rüşvet skandallarının ortaya çıkmasıyla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir mitingde yaptığı konuşmada “Twitter mivıtır hepsinin kökünü kazıyacağız” demesinin hemen ardından, 21 Mart günü TİB tarafından erişimi engellenen Twitter, yaklaşık 2 hafta erişime kapalı kaldıktan sonra Anayasa Mahkemesi kararıyla yeniden açılmıştı. Yerel seçimler süresince Türkiye’de erişime kapalı olan Twitter, o zamandan beri Türkiye’de ülke bazlı içerik gizleme (Country Withheld Content) aracını kullanmaya başladı. Bu uygulamanın kullanılmaya başlamasıyla da, gerek mahkeme kararı, gerekse TİB’in idari kararıyla sansürlenen içerik dikkat çekici şekilde arttı. Söz konusu sansürün boyutları, internet kullanıcılarının yasal hakları ve özgürlükleri konusunda çalışan “Chilling Effects” raporuna yansıdı.

‘Yolsuzluk hesapları toptan engellendi’

Rapora göre, başta Başbakan Erdoğan ve yakın çevresine yönelik olmak üzere, 17 Aralık operasyonuyla ortaya çıkan yolsuzluk iddialarını gündeme getiren hesaplar, Türkiye’deki Twitter’da toptan engellenmiş durumda. Bugün Twitter’da içeriği Türkiye’deki kullanıcılardan gizlenen 14 hesap ve bu hesaplardan atılan 100 bin tweet var. Yasaklanan hesaplardan yalnızca “@Haramzadeler333”ün 500 bin, “@Başçalan”ın 400 bin takipçisi var.

Diğer hesaplarla birlikte öz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’de yasaklanan hesapların toplam takipçi sayısı 1 milyonu geçiyor. Bir başka değişle, Türkiye’de en az 1 milyon kişinin Twitter üzerinden haber alma, paylaşma ve yorum yapma özgürlüğü engellenmiş durumda. Yasaklanan hesapların, ağırlıklı olarak Başbakan ve yakın çevresine ilişkin yolsuzluk ve rüşvet iddialarını gündeme getiren hesaplar olması dikkat çekiyor.

x