Altınok Öz: Ödün vermeyiz!

- Yorumlar

Belediye Başkanı Altınok Öz, kültür ve sanattan ödün vermeyeceklerini açıkladı.

Kartal’da yapılan kültür ve sanat etkinlerinin artarak devam edeceğini belirten Başkan Altınok Öz, “Ödün vermeyeceğimiz bir konuda kültür ve sanattır. Asfaltınızı üretirsiniz, çöpleri toplarsınız, eğer yollarda çukur yoksa kimse sizin ne yaptığınıza çok fazla bakmıyor. Bir şartı var; sadece insanlarla temas edeceksiniz. Sizden beklentileri o. Çocuk seveceksiniz, insanlara nasıl olduklarını soracaksınız. İşe giderken sabah 6.30’da halkla bir araya geliyorsanız, seçim sonrası dahi seçimden önce yaptığınızı seçimden sonra muktedirken de yapıyorsanız, halkla sizin sorununuz yok demektir. Ama sizin sorununuz “Sosyal demokrat bir belediye başkanı olarak o kentte yaşayanları nasıl kentlileştiririm? Nasıl kent insanı yaparım?”. Sizin sorununuz o. İlave yaptıklarınız, ona hizmet eden anlayışdır. Biz de yalnız halkla buluşan değil, halkına hizmetler sunan, farklı alanlarda ürettiği projelerle onların yaşamını güzelleştiren, sorunları azaltan, aşçılık okulu gibi iş sahibi oldukları birimleri destekleyen bir bakış ile çalıştık. Kartal Festivali, Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu, Uluslararası Kültür Sanat ve Etkileşim Sempozyumu düzenleyerek kültürel ve sosyal alanda Kartal ilçesinin dünyada tanınmasına olanak sağladık. Türkiye’de arkelojik kazılar yaparak bir ilke imza attık. Arkeolojik kazı yapan ilk ilçe belediyesiyiz. Dragos’ta Arkeoloji Müzeleri işbirliği ile toprak altında gizli kalmış bir kenti gün ışığına çıkarttık. Arkeolojik Kazı alanı ile tarihi eserlerimize sahip çıkarak kazılarda ortaya çıkartılan Geç Roma erken Bizans dönemine ait hamam, kilise ve yapı kalıntısını, tarihi mirasımızı gözler önüne sunduk. Tarihi Kentler Birliğine üyeyiz.” dedi.

“TOPLU SÜNNET ZARARLI”

“Parklarımız, oyun alanlarımız, kadın el emeği pazarımız, Anadolu yakasının ilk organik pazarı, Engelsiz Bilgi Evimiz, Engelsiz Üretim Atölyemiz, Halıcılık Okulumuz gibi çalışmalarımızın yanında çok önemsediğim bir konuda sünnet olayı.” diyen Başkan Op. Dr Altınok Öz, “Bir hekim olarak çok rahatsız olduğum bir konu var. Türkiye’nin yarısı erkek, o erkeklerin hepsi de sünnet oluyor. Hepatit B, Hepatit C ve AIDS biliyorsunuz cerrahi operasyondan sonra olur. Toplu sünnetlerde şunu gördük ki, 1. çocuk steril, 2. çocukta ise bu mümkün değil. Ama bir Hepatit C 25 yıl sonra ortaya çıkıyor. Çıkınca da yarısı karaciğer kanseri, yarısı da siroz, kurtuluş yok. 25 yıllık geleceği karartmaya gerek yok. O halde şu belediyelerin yaptığı toplu sünnete örnek olalım dedik. Sünneti yıla yaydık. İhale ediyoruz, hastanelerle anlaşıyoruz. Kartal’a kayıtlı olan bütün çocuklar bize müracaat ediyorlar, biz de onlara gidebilecekleri hastaneleri söylüyoruz. Gidip hastaneden randevu alıp sünnetlerini oluyorlar. Senede bir gün de sünnet olmuş olan çocuklarımız için şölen yapıyoruz. Sünnet ile ilgili getirdiğimiz uygulama ödül aldı. Farklı belediyeler bizden bilgi aldı. TBMM’e kanun olması için de taşındı. Bu yolla da örnek bir uygulama başlattık.” dedi.

“GELİŞEN- DÖNÜŞEN BİR KARTAL İÇİN ÇALIŞTIK, ÇALIŞIYORUZ”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, gelişen ve dönüşen bir Kartal için çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Şeffaf belediyecilik anlayışıyla, ayırmadan kayırmadan hizmet veren Başkan Op. Dr. Altınok Öz, “halk için halkla beraber” çalışma prensibiyle yola devam ettiklerini belirtti.

KARTAL’DA YEŞİL ALANLARI İKİYE KATLADIK

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, doğa ve çevre konusunu da çok önemsediklerini çevre ile ilgili projelerle ödül aldıklarını da vurguladı ve Kartal’da yeşil alanları 2009 yılına göre iki kat artırdıklarını ifade ederek; “Yaşanabilir bir çevre, geleceğe de sorunsuz bırakacağımız bir doğa ve yeşilin daha çok olduğu bir Kartal için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Parkları, heykelleri, festivalleri, etkinlikleri ile değişen; kadına, çocuğa, engellilere ve Kartal’da herkesime yönelik projeleri ile Kartal’ın örnek bir model olması adına çok çalışıyoruz .” dedi.

1 OLAN KREŞ SAYISINI 11’E ÇIKARDIK

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Yerel yönetim anlayışımız; üyesi olduğumuz partimizin ilkeleri ve programında yer alan yerel yönetimlerle sosyal belediyecilik ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla şekillenmektedir. Temel nokta ise; bir kenti yöneten kişinin kendi kentini çok iyi tanımasıdır. Kentin değerlerini, geçmişini, kenti geçmişte yönetenlerin yönetim şekillerini algılamak için dünü iyi incelemek gerekir. Kartal’ın kuruluşu
, yerleşimi, ekonomik ve sosyal değişim süreçleri gibi detaylar ile işe başladık. Kentteki halkın daha önceki yaşamları ve kentli yaşamları arasındaki fark nedir? Onu değerlendirdik. 2009 seçimlerinden önce yayınladığım seçim beyannamemde olanların yanında yeni hedefler de belirledik. Seçim bildirgesine yazdığımız her şeyi 5 yılın sonunda gerçekleştirdik. Söz verip yapmadığımız da yok gibi. 230 proje üretmişiz. Kadınlarımız, çocuklar, gençler, engelliler kısacası herkese ve herkesime yönelik çalışmalar yaptık. Seçim bildirgemizde deprem dönüşümü yanında kadın ve çocuklarımızı düşünerek açacağımız kreşler önemli idi. Anaokulu ve kreş konusunda çalışmalar yaptık. 2009 yılına kadar 1 olan kreş sayımızı 11’e çıkardık. Her mahalleye bir kreş yapmamızın temel nedeni şu; Kadınlarımızı eve mahkûm olmaktan çıkaralım, çocuklarına biz bakalım, kadınlar da sosyal hayatın veya ekonomik hayatın içinde olsun. Çıkış noktamız bu, düşüncemiz de buydu. Çevreyi korumak, doğayı sahiplenmek ve “Önce insan”, hiç şüphesiz ki kreş, kadın ve park. Sosyal demokrasinin yerel yönetimde olmazsa olmazları. Yani çocuklarla kadınlarla yerel yönetimin işbirliği çok önemli. Kadını sosyal hayatın içine katarak çağdaş medeniyet seviyesine ereriz. Hedef nedir? Saatlik dahi olsa kadın pazara giderken çocuğunu kreşe bıraksın, gitsin alışverişini yapsın, dönsün eve eşyalarını bıraksın; gelsin çocuğunu alsın. Bu uygulamamızı Gümüşpınar Kreşi’nde hayata geçirdik. Ama istediğimiz, hayal ettiğimiz noktada mıyız? Daha yapacaklarımız var, böyle olmasını sağlayacağız” dedi.

“ŞEFFAF BELEDİYECİLİK”

“2009 yılında Belediye Başkanı olurken yolsuzluğa, yoksulluğa, yoksunluğa hayır diye yola çıktık” diyen ve 2014 seçimlerinde de yeniden Belediye Başkanı seçilen Op. Dr. Altınok Öz belediye çalışmalarında şeffaf ve hesap verebilir bir anlayışı benimsediklerini ve bu yolda uygulamalarda bulunduklarını söyledi. Başkan Öz şöyle dedi:

“Altı yıldır belediyede ayırmadan- kayırmadan -ötelemeden işini yapanın hak ettiğini aldığı bir anlayışla çalıştık. Belediyemiz yolsuzluk ve rüşvet ile değil, hizmet ile anıldı. Muhalefet belediyesi olmamıza karşın bahane üreten değil, iş yapan belediye olmayı başardık. Az laf çok iş ürettik, yalanlara yanıt verme yerine gerçekleri yaptıklarımızla halkımıza yansıttık. Belediye olarak günlük gelir ve gider tablomuzu belediye sitesinden yayınlıyoruz. Yani olabildiğince şeffaf olmaya çalışıyoruz. İhalelerimizi canlı yayınlıyoruz. Şeffaf belediyecilik yapıyoruz. İhalesi, meclis yayınları, gelir-gideri halka açık bir belediyeyiz. Saklımız, gizlimiz yok. Halkımızla barışık ve bir arada görev yaptık. Halk için halkla beraber yönetim anlayışını benimsedik.”

MEYDANLARIMIZLA SOSYAL ETKİLEŞİM YARATIYORUZ

Başkan Op. Dr. Altınok Öz Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışının belediyecilikte önemli başarılar yarattığına dikkat çekerek, “Biz sosyal demokratız. Her alanda dönüşüm, yenilenme, çağdaşlaşma ve dünden gelen değerleri sahiplenip geleceği güzel kılmak bizim bakış açımız. İnsanın mutlu olacağı, doğanın çevrenin korunacağı, herkesin aşı, işi olacağı, ayrımsız, talansız bir yaşam hedefliyoruz. Göç ile oluşan İstanbul’da Kartal’ın yapısı daha çok emek ağırlıklı bir süreç izlemiş. İş alanlarının bölgeden gitmesi ile doku değişimi başlamış. Kentleşme de bu süreç ile önem kazanmış. Kent tanımı, meydanları, yolları, sosyal yaşamı ile birleşirse anlam kazanır. Kartal’da Yakacık Meydanı düzenlemesinin ardından Kartallı Kazım Meydanı’nı açtık. Cevizli ve Uğur Mumcu Meydan projelerimiz de hazır. Şimdi bir ilçe düşünün veya bir yer düşünün; ana caddesi var, otopark sıkıntısı var, minibüsler oradan geliyor geçiyor. İşinden çıkan insan ya kahveye gider ya da evine gider. Eğer biz meydan yaratırsak, orada insanları buluşturabilirsek işte sosyal etkileşimi öyle sağlayabiliriz. Sosyal etkileşim sağlandığı takdirde sokak ilişkisi gelişir. Türkiye’yi yönetenler sokak ilişkisinden bahsetmeye başladı. O halde o insanları alanlarda buluşturmamız lazım. Köy çeşmesi ile köy meydanının karışımını kente getirelim ama bir de oraya kültürel aktivite getirelim. Orada tiyatro olsun, müzik olsun, sinema olsun. İnsanları buluşturalım ve konuşturalım. Öyle yola çıktık ve öyle devam ediyoruz.”

“YERİNDE DÖNÜŞÜM”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz, “Depremi birlikte yeneceğiz diye yola çıktık ve bu yolda önemli adımlar attık. Site site yaptığımız toplantıları “Deprem ve Kentsel Dönüşüme Arkanızı Dönmeyin”
kitabına dönüştürdük ve söylediklerimizi gerçekleştirmenin mutluluğuna erdik” diyerek şunları söyledi.

“Yerinde dönüşüm, kentsel dönüşüm ve deprem dönüşüm dedik. Bu işi her yönü ile ele alan ilk belediyelerdeniz. Kira yardımı konusunu yasa çıkmadan belediye meclisinden gündeme biz taşıdık. Komşuyu komşudan ayırmadan dönüşümü hedefledik. Deprem Dönüşüm Müdürlüğünü ilk biz kurduk. Önce tapu, sonra yapı uygulamasını başlattık. Yurttaşlarımızın tapu sorunlarını çözdük. Seçimden önce ‘Akşam yatınca ne olacağız?’ diyen insanları önce mülkiyet sorunsalından kurtardık, sonra gecekondu sahipleri anlaştılar. 10 gecekondu birleşti, yakında evlerine taşınacaklar. Kartal’da bu bağlamda belediye olarak onlarca site- mahalle toplantısı yaptık. Toplantılarda vatandaşlarımızda bizlere inandı. İşbirliği ile dönüşümü başlattık. Halk için halkla beraber çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Halkın ‘hayır’ dediği yerde olmadık. Halkımızla birlikte düşündük, birlikte yürüyoruz. Kartal’da uyguladığımız projelerimizle dönüşen bir Kartal örneği doğdu. Her kesime, herkese yönelik çalışmalarda bulunuyoruz. Özgür insan özgür birey anlayışı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

x