Türkmenlerin IŞİD’in eziyeti karşısında yükselen acı feryadı

- Yorumlar

Şeyh Hassan , Kerkük yakınındaki Tazehurmatu’da yaşayan bir Türkmen . Oğlu Seccad, IŞİD ‘in terör estirdiği Beşir ilçesinde katledilmiş. Aynı zamanda doktor olan Hassan, “Oğlumu daha çok acı çeksin diye ensesinden testereyle keserek öldürdüler” diyor. Hassan’a göre IŞİD’in arkasında ABD, İsrail, Türkiye ve Peşmerge var. Acılı baba, “IŞİD gelince Erbil’e kaçmamızı engellediler, silahları topladılar. Savaşarak ölmemize bile izin vermediler” diyor.

“PEŞMERGE TÜRKMENLERİ ÖLÜME TERK EDİYOR”

IŞİD’in Kerkük yakınlarındaki Tuzhurmatu ve Beşir kasabalarını ele geçirmesiyle sonuçlanan çatışmalarda pek çok Türkmen hayatını kaybetti. Kerkük ve civarında saygın bir kişi olarak nitelendirilen Şeyh Hassan’ın 28 yaşındaki oğlu Seccad da bunlardan biriydi. Telefonda görüştüğümüz Şeyh Hassan, bize, oğlunun nasıl katledildiğini, bölgede yaşananları ve Peşmerge’nin Türkmenleri ölüme terk edişini anlattı.

“PEŞMERGE SİLAHLARI TOPLADI”

“IŞİD, Tuzhurmatu alınmadan önce Beşir’e saldırı düzenledi. Bir hafta önce Peşmerge gelip silahları topladığı için karşı koyamadılar. Kadınlara ve kız çocuklarına tecavüz ettiler, Şii erkeklerin de başını kestiler. Oğlum Seccad’ın da aralarında bulunduğu 100 kadar Tuzhurmatulu silahlanıp, yardıma gitti” sözleriyle anlatmaya başlıyor Şeyh Hassan, oğlunun nasıl öldürüldüğünü.

BAŞ KESMEK YETMEMİŞ

Seccad, Şiilerin ruhanî liderleri Sistani’nin fetvası üzerine birkaç kilometre ötedeki Beşir’i savunmaya gitmiş. Peşmergenin bölgeden kaçmış olması, IŞİD militanlarının hem silah, hem de fiziksel olarak Türkmenlerden daha güçlü olması bu direnişin belini bükmüş. Birkaç saat içinde düşen Beşir’de Seccad rehin alınmış. Babasının Şii liderlerden biri olduğu bilindiği için de canice katledilmiş. Şeyh Hassan, “Seccad’ın benim oğlum olduğunu biliyorlardı. Bu yüzden gözdağı vermek ve ona daha fazla acı çektirmek için boynunu, ense tarafından testereyle kestiler” diyor.

“PEŞMERGE IŞİD’LE BERABER”

Aynı zamanda bir tıp doktoru olan Şeyh Hassan, Barzani yönetimine bağlı Peşmerge hakkında da çarpıcı açıklamalar yaptı. Hassan, Peşmerge’nin, Türkmenleri ölüme terk edişini şu sözlerle anlattı: “IŞİD, ilk önce Telafer’deki Türkmenlere saldırdı ve orayı ele geçirdi. Pek çok Türkmen orada katledildi. Kaçarak hayatta kalabilenlerin bir kısmı Kerkük civarına geldi. Onlara evlerimizi açtık. Fakat IŞİD bu tarafa doğru geldiğinde, Peşmerge bizim Erbil ve diğer Kürt bölgelerine kaçmamıza izin vermedi. Kerkük çevresinde IŞİD katliamı devam ediyor.”

“Peki, Kerkük’ü de alabilirler mi” diye soruyoruz… Oğlunu kaybetmiş acılı baba şöyle devam ediyor: “IŞİD istese Kerkük’ü iki saat içinde alır ama bunu yapmıyor. Çünkü Peşmerge ile birlikte hareket ediyorlar. Musul’u IŞİD’e bıraktılar. Kerkük’ü ise kendilerine saklıyorlar. Bu yüzden IŞİD militanları Kerkük içinde elini kolunu sallayarak gezmesine rağmen müdahale edilmiyor.”

x