Ebola belirtileri ve korunmanın yolları

Ebola, hayvanlara ve insanlara bulaşan ciddi ve ölümcül bir virüstür. Ebola belirtileri ve korunmanın yollarına detaylı bir bakış atın.

Ebola Nedir?

Ebola, hayvanlara ve insanlara bulaşan ciddi ve ölümcül bir virüstür. İlk olarak 1976’da Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edildi. Araştırmacılar hastalığa Ebola Nehri adını verdiler. Yakın zamana kadar Ebola yalnızca Afrika’da görülüyordu.

Ebola virüsü 35 yıldan uzun süredir mevcut olmasına rağmen, en büyük salgın Mart 2014’te Batı Afrika’da başladı. Bu salgının önceki salgınlardan daha ölümcül, şiddetli ve yaygın olduğu kanıtlandı. Salgının zirvesinden bu yana vakalar önemli ölçüde azalmış olsa da, daha fazla salgın yaşanma ihtimali hala var. Virüs hakkındaki gerçekleri öğrenmek, bu ölümcül enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Ebolaya Ne Sebep Olur?

Ebola virüsü, viral Filoviridae ailesine aittir. Bilim adamları buna Filovirüs de diyorlar. Bu virüs türleri hemorajik ateşe veya vücudun içinde ve dışında aşırı kanamaya neden olur. Buna çok yüksek bir ateş eşlik ediyor. Ebola ayrıca, tanımlandıkları yer için adlandırılan alt türlere ayrılabilir.

Ebola’nın alt türleri arasında Bundibugyo, Reston, Sudan, Taï Forest (öncesinde Ivory Coast olarak adlandırılıyordu) ve Zaire bulunur.

Ebola virüsü muhtemelen Afrika meyve yarasalarından kaynaklanıyor. Virüs, insanlara hayvanlardan bulaştığı için zoonotik bir virüs olarak biliniyor. İnsanlar ayrıca virüsü birbirlerine aktarabilirler.

Ebola virüsü bulaştırabilen hayvanlar arasında şempanzeler, orman antilopları, goriller, maymunlar, kirpiler bulunur. Virüs hayvanın kanı ve vücut sıvıları yoluyla bulaşabilir.

Ebola Nasıl Bulaşır ve Risk Grupları

Diğer virüs türlerinin aksine, Ebola havadan veya tek başına dokunarak bulaşamaz. Ona sahip olan birinin vücut sıvılarıyla doğrudan temas kurmalısınız. Virüs şu yollarla bulaşabilir: kan, ishal, anne sütü, dışkı, tükürük, meni, ter, idrar, kusmak.

Bu vücut sıvılarının tümü Ebola virüsünü taşıyabilir. Bulaşma gözler, burun, ağız, kırık deri veya cinsel temas yoluyla gerçekleşebilir. Sağlık çalışanları özellikle Ebola’ya yakalanma riski altındadır çünkü genellikle kan ve vücut sıvılarıyla ilgilenirler.

Diğer risk faktörleri şunları içerir: iğneler gibi enfekte nesnelere maruz kalma, enfekte hayvanlarla etkileşimler, Ebola’dan ölen birinin cenaze törenlerine katılmak yeni bir salgının meydana geldiği bölgelere seyahat etmek.

Ebola’nın Belirtileri Nelerdir?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Ebola semptomları genellikle maruziyetten sonraki 8 ila 10 gün içinde ortaya çıkar; ancak semptomlar, maruziyetten iki gün sonra ortaya çıkabilir veya ortaya çıkması üç hafta kadar sürebilir.

Aşırı yorgunluk genellikle ilk ve en belirgin semptomdur. Diğer semptomlar şunları içerir: ishal, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, karın ağrısı, açıklanamayan kanama veya morarma, kusma.

Ebola teşhisi konulan kişilerle veya enfekte hayvanlarla temas kurduysanız veya hasta biriyle ilgileniyorsanız ve herhangi bir semptomunuz varsa, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Ebola Teşhis ve Tedavisi

Ebola’nın erken semptomları grip, sıtma ve tifo gibi diğer hastalıkları yakından taklit edebilir. Kan testleri, Ebola virüsünün antikorlarını belirleyebilir. Bunlar ayrıca şunları da ortaya çıkarabilir: alışılmadık derecede düşük veya yüksek beyaz kan hücresi sayıları, düşük trombosit sayısı, yüksek karaciğer enzimleri, anormal pıhtılaşma faktörü seviyeleri

Doktor, kan testlerine ek olarak, hasta topluluğundaki diğer kişilerin risk altında olup olmayacağını da değerlendirecektir.

Ebola maruziyetten sonraki üç hafta içinde ortaya çıkabileceğinden, olası maruziyete sahip herkes aynı zaman diliminde bir kuluçka dönemine girebilir. 21 gün içinde hiçbir belirti görülmezse, Ebola ekarte edilir.

Ebola virüsünün şu anda bir tedavisi veya aşısı yok. Bunun yerine, kişiyi olabildiğince rahat ettirmek için önlemler alınır. Destekleyici bakım önlemleri şunları içerebilir: kan basıncını korumak için ilaç vermek, elektrolit dengelerini yönetmek, gerekirse ekstra oksijen sağlamak, dehidrasyonu önlemek için intravenöz ve / veya oral sıvılar sağlamak, bir arada bulunan enfeksiyonları tedavi etmek, diğer enfeksiyonların oluşmasını önlemek, endike ise kan ürünlerini uygulamak.

Ebola’dan korunma yolları ve komplikasyonlar

Bireyler Ebola’ya karşı korunmak için birkaç önlem alabilir. Bu adımlar şunları içerir:

  • Kan ve vücut sıvılarıyla temastan kaçınmak
  • Elleri sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı bir el dezenfektanı dahil olmak üzere dikkatli bir el hijyeni uygulamak
  • Ebola’dan ölen bir kişinin vücuduna dokunmayı içeren cenaze törenlerine girmekten kaçınmak
  • Yaban hayatı etrafında koruyucu giysiler giymek
  • Ebola’lı bir kişinin kullandığı öğeleri ellemekten kaçınmak (buna giysi, yatak takımı, iğneler veya tıbbi ekipman dahildir)

Sağlık çalışanları ve laboratuvar teknisyenleri de önlem almalıdır. Buna, Ebola hastalarının izole edilmesi ve enfekte kişi veya eşyalarıyla temas ettiklerinde koruyucu önlük, eldiven, maske ve göz siperi takılması dahildir. Bu koruyucu malzemelerin dikkatli protokolü ve imhası da enfeksiyonun önlenmesi için hayati önem taşır. Temizlik ekipleri, Ebola virüsüyle temas etmiş olabilecek zeminleri ve yüzeyleri temizlemek için bir çamaşır suyu solüsyonu kullanmalıdır.

İnsanların bağışıklık sistemleri Ebola’ya farklı tepki verebilir. Bazıları virüsten herhangi bir komplikasyon olmaksızın iyileşebilirken, diğerlerinin kalıcı etkileri olabilir. Bu kalıcı etkiler şunları içerebilir: saç kaybı, aşırı zayıflık ve yorgunluk, deliryum, karaciğer ve göz iltihabı, duyusal değişiklikler, sarılık.

Mayo Clinic‘e göre, bu tür komplikasyonlar birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Virüsün diğer komplikasyonları ölümcül olabilir: birden fazla organın başarısızlığı, koma, şok, şiddetli kanama.

DSÖ‘ye göre, Ebola ile enfekte olmuş bir kişinin ortalama ölüm oranı yüzde 50’dir. Bazı virüs türleri diğerlerinden daha ölümcüldür. Enfeksiyon ne kadar erken teşhis edilirse, enfekte hastalar için görünüm o kadar iyi olur.

CDC, Ebola’dan kurtulanların yaklaşık 10 yıl boyunca virüse karşı antikorlara sahip olduğunu tahmin ediyor. Bu, virüsü kaptıktan sonra enfeksiyon kapmaya karşı bağışıklığınızın olmadığı anlamına gelir. Bir aşı mevcut olana kadar, Ebola’nın yayılmasını önlemek için tetikte olmak önemlidir.