Fatih’te İmamlar İngilizce öğreniyor

- Yorumlar

Fatih Belediyesi’nin hayata geçirdiği “İmamlar İngilizce Öğreniyor” projesiyle ilçede görev yapan imamlara İngilizce dersi verilmeye başlandı.

Fatih Belediyesi’nin hayata geçirdiği “İmamlar İngilizce Öğreniyor” projesiyle ilçede görev yapan imamlara, camiler hakkında turistlere bilgi verebilmeleri için İngilizce dersi verilmeye başlandı. İmamlar, yabancı turistlerle iyi iletişim kurabilmeleri amaçlanan projeden oldukça memnun.

Fatih Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘İmamlar İngilizce Öğreniyor’ projesiyle Tarihi Yarımada’da görev yapan din adamlarına İngilizce kursu verilmeye başlandı.

Haliç Caddesi’ndeki Müftü Ali Semt Konağı’nda yapılan seviye belirleme sınavının ardından verilen ilk derse Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in yanı sıra İl Müftüsü Rahmi Yaran, Fatih’in yeni müftüsü İrfan Üstündağ ve ilçedeki imamlar katıldı.

Başkan Demir, 8 bin 500 yıllık Tarihi Yarımada’nın, insanların yaşamayı arzu ettikleri bir bölge olduğunu belirterek, “125 hükümdarlık, 3 imparatorluğun merkezi olan Fatih’te geçmişe ait önemli değerler mevcut. Bu değerler artık evrensel değerlerdir. Camilerimiz bu kültürel değerlerin en önemlilerindendir. Dünyanın her yerinden insanlar Fatih’e geliyor, camileri ve tarihi eserleri görüp tarihini öğrenmek istiyor. Bizi, tarihimizi, kültürümüzü öğrenmek için Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, Fatih Camii ve Yavuz Selim Camii gibi padişahlar adına yapılan camileri ziyaret ediyor. Böyle bir yerde görevimizi yaparken farklı sorumluluklarımızın da olduğunu düşünüyorum. Tarihimizi öğrenmek için ayağımıza kadar gelen insanlara hizmet vermek bizim görevimiz. Bu kapsamda da en güzel hizmeti imamlardan bekliyoruz. Ülkemize gelen turistlerle temas kurmak, onlara kendimizden, dinimizden, tarihimizden bahsedebilmek çok önemli” diye konuştu.

İmam ve din görevlilerinin İngilizce öğrenmesinin yanı sıra camilerde yabancı dilde hutbe verilmesinin de önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Demir, “Temel hedeflerimizden birisi de özellikle Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih ve Yeni Camii gibi turistlerin büyük ilgi gösterdiği ve Cuma namazlarına katıldığı camilerde Türkçe hutbenin yanı sıra turistlerinde hutbeyi anlayabilmesi için İngilizce hutbe okutulması. Dünyanın birçok yerinde yerel dillerin arkasından İngilizce hutbe verilir. Fatih’te de turistlerin Cuma namazına iştirak ettiği camilerde İngilizce hutbe verilmesini gerekli görüyorum” dedi. “Bölgeye gelen turistlerin ülkemizden memnun ayrılması için birçok alanda çalışmalar yürütüyoruz” diyen Başkan Demir, “Bu çerçevede yabancı dil bilen üniversite öğrencilerinden oluşturduğumuz ‘Turizm Elçileri’ her yıl 3 ay hem cep harçlıklarını kazanıyorlar, hem de bölgemizi yabancı turistlere daha iyi bir şekilde tanıtıyorlar. Bölgemizi turistlere en iyi şekilde anlatmak için yaptığımız projelerin en önemlilerinden biri ise din görevlilerine düşüyor” dedi.

İstanbul’un en önemli camilerinin Fatih’te bulunduğunu ifade eden Fatih’in yeni müftüsü İrfan Üstündağ da, “Camilerimizi günde ortalama 10 bin yabancı turist ziyaret ediyor. Bu yabancı turistler din görevlilerinden dinimiz ve camilerimiz hakkında bilgi istiyor. Bu ihtiyaçtan dolayı İngilizce eğitim projesi doğdu. Sayın Belediye Başkanımız Mustafa Demir’in Müftülüğe çok büyük hizmetleri oldu, her zaman müftülüğe destek verdi. Bu projenin tüm finansmanı Fatih Belediyesi’ne aittir, bu nedenle ilçe müftülüğü olarak kendisine çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran ise “Fatih Belediyesi’nin öncülüğünde böyle bir projeye destek vermekten dolayı mutluyuz. Fatih Belediyesi, imamları ve din görevlilerini her zaman destekliyor. Biz de müftülük olarak elimizden gelen desteği kendilerine vermeye hazırız” dedi.

Öte yandan derslerde imamların bir hayli heyecanlı oldukları gözlendi. İmam Hasan Ali Yılmaz “Bu değerli çalışmayı başlattıkları için belediyemize ve müftümüze çok teşekkür ediyorum. Fatih, çok turist alan bir bölge olduğu için yabancı dil eğitiminin din görevlilerine çok faydalı olacağını umuyorum” dedi. Bir diğer müezzin ise “İnşallah arkadaşlar için hayırlı olacak. İngilizce bilmiyoruz, bu büyük bir eksiklik. Ama çok kısa sürede yol kat ederek bu dili öğrenmek istiyoruz” diye konuştu.

Beyazıt Camii Müezzini Abdullah Yılmaz da “Öncelikle ben kursa öncülük yapan il müftümüze ve ilçe müftümüze özellikle bu kursta bize destek veren Fatih Belediye Başkanımız Mustafa Demir’e çok teşekkür ediyorum. Bu kursun en önemli özelliklerinden birisi bizlerin Fatih gibi önemli bir ilçede bulunması. Özellikle Selatini camilerin çokça bulunduğu ilçemizde turistlerle iletişim kurabilme adına önemli bir çalışma” diye konuştu.

Proje ile 332 cami ve Türkiye’nin en fazla camiye sahip ilçesi unvanını taşıyan Fatih’te görev yapan imamlar, yabancı turistlerin camiler ve islami konulardaki sorularına daha doğru cevap verebilecekler.

x