Büyükçekmece sokak hayvanları unutulmadı

- Yorumlar

Büyükçekmece Belediyesi, olumsuz hava şartlarından dolayı ilçe genelinde ve göl kenarındaki hayvanların, hayatlarını devam ettirebilmeleri için yemleme çalışması yaptı.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün öncü olduğu çalışmalar sonucu, bölgede yaşayan sahipsiz köpekler, kuşlar ve kediler açlığa terk edilmedi.

Yoğun kar yağışından dolayı sokak hayvanlarının aç kalmaması için Büyükçekmece Belediyesi ilçenin çeşitli yerlerinde ve göl kenarında yiyecek ve yem bıraktı.

Bu uygulamayı düzenli olarak her yıl yaptıklarını belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Sokak hayvanları bakım merkezi ile 5 bine yakın sokak hayvanı bakıyoruz. Ayrıca bulunduğumuz mekan Büyükçekmece Mimarsinan Köprüsü’nün olduğu mekan. Burada daha çok kuğularımıza bakıyoruz. Hem kuğu hem, yabani ördek, hem de yüzlerce köpekleri, kedileri elimizden geldiğince bakmaya çalışıyoruz. Tüm bunları yaparken Büyükçekmece halkını da unutmamamız gerekir. Sokak hayvanlarına karşı halkımızın çok büyük ilgisi var. Geçen sene de halkımızla gelip bir arada hayvanlarımızı beslemiştik” dedi.

Yazın hayvanların sularını kışında mamalarını kesintisiz sağladıklarını ifade eden Başkan Hasan Akgün, “30 yıldır bunu yapmaya çalışıyoruz. Kar yağdığı zaman ekmeklerimizi mamalarımızı getiriyoruz sahilde kordon boyunca sokak hayvanlarını besliyoruz. Bunu bir görev olarak görüyoruz ve bu yüzden zamanım olduğunca gelmeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Hem belediyelerimize hem de vatandaşımıza buradan bir mesaj vermek istediğini söyleyen Başkan Akgün, kedi, köpek, gölde ki göletteki kuğuları, martıları kısaca bütün hayvanları unutmamalı sonuçta onlarda bizim gibi bir can taşıyor” dedi.

Arazi bölgelerinde, sokaklarda hayvanları doyurmak için sürekli araç ile gezdiklerini söyleyen Veteriner Nilgün Kanat, “3 araç olarak geziyoruz. Hayvanları aç bırakmamamız için sabah 4’den itibaren sokaklarda gezmeye başlıyoruz. İki öğün şeklinde hayvanları doyuruyoruz. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da daha dikkatli oluyoruz” dedi.

Öte yandan kış mevsimi boyunca Büyükçekmece’nin çeşitli yerlerinde, göl kenarında sokak hayvanları ve kuşların beslenmesine Büyükçekmece Belediyesi tarafından devam ediliyor.

x