CHP’li Salıcı’dan Ulusalcılar’a şok suçlama

- Yorumlar

İl Seçim Kurulu’na göre İstanbul’da 2 milyon 718 bin seçmen sandığa gitmedi. CHP İstanbul İl Başkanı Salıcı, İhsanoğlu’nun adaylığının açıklanmasının ardından partideki ulusalcı vekillerin tepkilerini hatırlattı. “Katılımın az olmasında bu arkadaşlarımızın da vebali var” dedi.

İstanbul İl Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı seçimi il birleştirme tutanağını açıkladı. Geçici ilk sonuçlara ilişkin yayınladığı listeye göre, 9 milyon 983 bin 130 seçmeni olan İstanbul’da, 7 milyon 264 bin 371 kişi sandık başına giderek oyunu kullandı.

104 BİN GEÇERSİZ OY

İlk sayımda 7 milyon 264 bin 371 seçmenden, 7 milyon 159 bin 958’inin oyu geçerli sayıldı. 104 bin 413 seçmenin ise oyunun geçersiz olduğunu belirtti. Geçerli oyların 3 milyon 568 bin 22’si Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, 2 milyon 941 bin 211’i çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’na 650 bin 725’i ise Selahattin Demirtaş’a gitti.

Rakamlar İstanbul’da sandığa gitmeyen seçmen sayısında bir rekor kırıldığını gösteriyor. Son yerel seçimlerde 1 milyon 60 bin 930 seçmenin sandığa gitmediği tespit edilmişti. Bu seçimde sandığa gitmeyen seçmen sayısı 2 milyon 718 bin 758 oldu.

CHP 4 İLÇEYİ KAYBETTİ

Erdoğan, İstanbul’daki 39 ilçenin 25’ini, İhsanoğlu ise 14’nü kazandı. 30 Mart yerel seçimlerinde Ataşehir, Avcılar, Büyükçekmece ve Şile ilçelerinde CHP kazanmasına rağmen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en çok oy Erdoğan’a çıktı. 30 Mart’ta AK Parti’nin aldığı Tuzla’da ise İhsanoğlu birinci oldu.

CHP İBB Meclis Grup Başkan Vekilli Ertuğrul Gülsever, oy oranındaki düşüklüğü sandık başına gitmeyenlere bağladı. Gülseven, “Beyoğlu’nda büyük düşüş var. 30 Mart’ta 52 bin oy almış iken oyumuz 39 bine düşmüş durumda. Protesto var kesin. Sandık başına gidenlerle gitmeyenler arasında ciddi fark var” dedi.

“Eleştirenler aday çıkaramadı”

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP oylarının yerel seçime göre düşmesindeki etkenin Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığına parti içinde tepki gösteren ulusalcı milletvekilleri olduğunu söyledi. Katılım oranının düşük olmasının oy oranlarını etkilediğini vurgulayan Salıcı şunları söyledi:

YARIŞ EŞİTSİZDİ

“CHP adına örgütlerimiz sürece ciddi anlamda katkı sundular. Görünür olmadık ve geri durduk. Çünkü aday sadece bizimdeğildi. Ama diğer partilerle bir koordinasyon kurduk. Ancak devlete karşı yarıştık. Devlete karşı yarışta devlet bütün imkanlarıyla Erdoğan’ın yanında durdu.

Örneğin Bağcılar’da halk konserimize izin vermediler. Toma geldi, Çevik Kuvvet geldi. Kısacası eşitsiz bir yarıştı. Bu sadece katılım meselesinden okunmamalı. CHP açısından aday ilk açıklandığında adaya tepki gösterenler oldu. Bunlar ikinci bir aday çıkaramadı. Bugün en çok konuşanlar da onlar. Katılımın az olmasında bu arkadaşlarımızın da vebali var. Oysa aday açıklandıktan sonra tartışma bitmeliydi.”

x