218 bin öğrenci imam-hatip veya meslek lisesine yerleştirildi

- Yorumlar

Liselere yerleştirme maratonu tamamlandı. 1 milyon 300 bin öğrencinin yarıştığı TEOG sonuçlarına göre fen ve anadolu liseleri ile sınavla öğrenci alan devlet liselerini kazanan öğrenciler açıklandı.

Sınav sonuçları 10 binlerce öğrenci için de büyük sürpriz oldu. Çünkü yeterli puanı alamadığı için istediği okulu kazanamayan veya herhangi bir tercihte bulunmayan 218 bin öğrenci evlerine en yakın liselere yerleştirildiler.

Türkiye genelindeki tüm klasik liseler kapatıldı. Bu sebeple istediği okulu kazanamayan öğrencilerin önünde iki tür okul kaldı. 218 bin öğrencinin çoğu imam hatiplere yerleştirildi. Geriye kalanlar ise meslek liselerine.

Diğer yandan 113 bin aday hiçbir tercih yapmadı. Bu öğrencilerin önemli bir bölümünün aktif okul hayatına devam etmeyebileceği tahmin ediliyor. Açık öğretim de öğrenciler için bir yol olabilir.

Diğer yandan Milli Eğitim yerleştirildikleri okulu beğenmeyen öğrencilerin başka okula geçişlerinin mümkün olduğunu açıkladı. Öğrenciler istedikleri okul bulundukları ilçede yoksa, başka bir ilçedeki okula geçebilecekler.

x