CHP’den eski Saadet Partili isme PM üyeliği teklifi

- Yorumlar

CHP’nin 5-6 Eylül’de yapacağı olağanüstü kurultay öncesi eski Saadet Partili Mehmet Bekaroğlu’na PM üyeliği teklif edildiği iddia edildi. Bekaroğlu, bu iddia üzerine “Kararsızım” açıklaması yaptı.

CHP ‘de 5-6 Eylül’de yapılacak olağanüstü kurultay için hazırlıklar sürerken kulislerde parti meclisinin büyük oranda değişeceği yönünde bilgiler dolaşıyor.

Eski Saadet Partili Mehmet Bekaroğlu, Mustafa Sarıgül, Aykut Erdoğdu, Özgür Özel’in isimleri de PM üyeliği için geçiyor. “Çarşaf liste” ile gidileceği konuşulan kurultayda yarışın liderlikten çok parti meclisi için yaşanacağı iddia ediliyor. CHP’li muhalifler PM seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini delme planı yaptığı dillendiriliyor.

Radikal’den Ercan Sarıkaya’nın haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise PM için anahtar liste hazırlarken; bir yandan “parti içi dengeler” ve “değişim” baskısı, öte yandan 2015 seçimleri öncesinde milletvekili adaylığı beklentilerini hesaplamaya çalıştığı belirtiliyor. PM’ye girecek 60 kişi ile ilgili kulislerde isimler konuşuluyor. Kılıçdaroğlu’nun şu anda MYK’de görev yapan 17 üyeye PM listesinde büyük ölçüde yer vermesi bekleniyor. Aralarında Aykut Erdoğdu, Melda Onur ve Özgür Özel gibi isimlerin yer aldığı bazı milletvekillerinin de PM’ye gireceği dillendiriliyor. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün de ismi PM için geçiyor.

Bekaroğlu gündemde

CHP lideri Kılıçdaroğlu, muhafazakar kesime yönelik açılım yapacaklarını söylemişti. Bu söylemi kulislerde CHP’ye Genel Başkan Adayı olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin “cumhurbaşkanı adayı olarak” önerdiği Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu’nu CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun da PM’ye almak için teklif götürdüğü yorumlarını da güçlendirdi. Bekaroğlu’nun ismi 2012 yılında yapılan CHP 34. Olağan Kurultay’ında da PM için gündeme gelmiş ancak bu gerçekleşememişti.

‘Kararsızım’

Radikal’e konuşan Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, CHP’den gelen teklifi doğruladı. Bekaroğlu kendisine CHP’den direkt değil de dolaylı yoldan teklifin iletildiğini söyleyerek şöyle konuştu: “Benim bu teklifi kabul etmem için önce siyasete dönme kararı vermem gerekir. Ben de siyaset konusunda kararsız olduğum içinde olumlu ya da olumuz cevap vermedim” dedi.

Bekaroğlu son olarak Saadet Partisi’nden Rize Belediye Başkanı adayı olmuş, seçimlerde CHP’nin Bekaroğlu’nu desteklediği konuşulmuştu.

x