Kartal Festivali Ağustos ayına damga vurdu

Kartal Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, düzenlenen konserlerin yanı sıra resimden cam sanatına kadar birçok sanat dalını ve sanatçıyı Kartallılarla buluşturdu.

Festival, Kartal Meydanı’nda birçok ünlü ismi ağırlarken Kartallı yerel ses sanatçılarını da sahne programına dahil ederek onlara halkla buluşma fırsatı sundu.

Kartal Meydanı’nda düzenlenen konserlerin dışında Hamam Sokak’ta Kartallılara çeşitli sanat dallarını tanıma ve uygulama olanağı tanıdı. Hamam Sokak’ta kurulan stantlarda Açık Hava Sanat Atölyeleri, Cam Atölyesi, Uçurtma Atölyesi, Resim Atölyesi, Her Yerde Müzik Etkinliği, halk oyunları gösterileri ve sokak performansları, festivale renk kattı. Ayrıca festival boyunca açık kalan Uluslararası Resim ve Heykel Sergisi ile Uluslararası Posta Sanatı Sergisi, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Kartallılar konserlerle coştu

Festival süresince Asitane, Manga, Grup 4X4, Grup Sinyal, Mabel Matiz, Avşin Eryiğit Pekmezci, Reco, Teodora, Behzat Duygun, Zeynel İbiş, Onur Akın, Binay Koçak, Grup Yorum, Kamil Unutkan Grup Irmağın Kıyısında, Hülya Polat, Resul Dindar, Aygün Öztürk, Erol İkisivri, Sümer Ezgü, Sadık Gürbüz, Edip Akbayram gibi ünlü isimler sahne aldı. Ayrıca Yakacık Meslek Lisesi Halk Oyunları Ekibi, Danset Kadın Halk Oyunları Topluluğu, Kartal Belediyesi Çocuk Halk Dansları Topluluğu da gösterilerini Kartallılar için sergiledi.

Organizasyon vasat, konserlerin planlaması ise verimsiz bulundu

Öte yandan konserleri değerlendiren vatandaşlar organizasyonu vasat buldu. Etkinliklerde yer alan sanat faaliyetleri beğeni toplarken, bunlara yeterli şekilde ilçe halkının katılımı sağlanamadı. Katılım daha fazla olduğu konu ise konserlerdi. Ancak konserlerin de 2 haftalık sürece sığdırılıp her akşam düzenlenmesi verimsizlik tartışması yarattı. Vatandaşların görüşlerine göre, konserlerin yaz boyunca haftada bir ya da iki gün yapılması organizasyonu daha verimli kılabilirdi. Her akşam konser yapılması vatandaşların ilgisini azaltırken etkinliğin verimsiz geçmesine neden oldu. Sanatçı seçimleri de tartışmalara neden oldu. Özellikle Kartal’da nerdeyse yapılan her etkinlikte Onur Akın ve Edip Akbayram gibi sanatçıların getirilmesi tepki topladı. Her etkinlikte aynı şarkıları söyleyen, her etkinlikte kızına bile aynı şarkıyı söyleten Edip Akbayram ve siyasi parti mitingleri dahil Kartal’da bir çok konser veren Onur Akın’ın konserleri herkese hitap edemedi.

Kartal Festivali fotoğrafları

[doptg id=”4″]