Sivaslılar İstanbul Feshane’de bir araya geliyor

Sivaslılar ve Sivas dostları 29 – 31 Ağustos tarihlerinde İstanbul Feshane’de bir araya geliyor.

Anadolu’da birlikte yaşama kültürünün en güzel örneği Sivas’ın tüm değerlerinin sazıyla, sözüyle, sanatıyla kutlandığı bir bayram niteliğinde geçecek 5. Sivas Günleri’ne yalnız Sivaslılar değil tüm Sivas dostları katılıyor. Sivas Platformu organizasyonu olan program binlerce vatandaşın yoğun ilgisini çekiyor.

Anadolu’nun zengin kültür hazinesi, İstanbul’da yeniden keşfolunuyor. Sivaslılar ve Sivas’a gönül verenler bir kez daha Feshane’de buluşacak. Tarihe olan borcunu bin türlü kahramanlıkla ödeyen, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Anadolu’nun sevda coğrafyası ‘Sultan Şehir Sivas’ ve Sivaslılar sahip oldukları eşsiz değerleri yeniden gün yüzüne çıkartmaya devam ediyor.

Birlik, kardeşlik, dayanışma ve karşılıklı anlayış açılarından eşsiz bir model oluşturan Sivas ve Sivaslı olmak, Feshane’de düzenlenecek etkinlik kapsamında her yönüyle ele alınıyor. Birlikte yaşama kültürünün bu eşsiz örneği tüm İstanbul ve Türkiye’nin ilgisine sunuluyor.

29-31 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 5. Sivas Günleri’nde başta Sivas Merkez Kültürel Etkinlikleri olmak üzere, Sivas’ın 16 ilçesi ayrı ayrı kültürel etkinliklerini sergileyecek… Birbirinden zengin kültürel etkinlikler ve yöresel lezzetler tüm İstanbulluların beğenisine sunulacak.

Başta Sivaslı Bakanlar, Milletvekilleri ve Belediye Başkanları’nın yanı sıra birçok Devlet Adamı ve üst düzey yöneticinin katıldığı Sivas Günleri’ne katılım oldukça yüksek olması bekleniyor.

Düşünce ve fikir platformlarının yanı sıra Sivas Günleri, Sivas’a ait folklorik değerlerin de kutlandığı adeta bir bayram niteliğinde geçecek. Türk Halk Müziğinin sevilen sanatçıları, Sivas yöresine ait türküleri seslendirecek. Ses sanatçılarının yanı sıra halk oyunları ekipleri de etkinliğe renk kattı. Çeşitli Resim ve Fotoğraf Sergileri’nin açıldığı Feshane Sivas Günleri görsel bir şölene dönüşecek.

Bir Sivas Platformu organizasyonu

Geleneksel Sivas Günleri; İstanbul’da Sivas’la ilgili dernek ve sivil toplum kuruluşlarını kendi çatısı altında toplayan Sivas Platformu’nun bir organizasyonu olarak gerçekleşiyor. Sivas’ın maddi ve manevi mirasının, bugünkü potansiyelinin tanıtıldığı, hasat mevsiminde bir harman zamanı gibi dostluğun, mutluluğun ve umudun doruk noktasına çıktığı bir meydan oluyor. Yazarı, şairi, ozanı, sazı ve sözüyle, sanatı ve sporuyla, yaşayan renkleriyle, tarihi ve bugünüyle Feshane’de İstanbul’un kalbi Sivas tadında ve renginde attı. Sivas Platformu’nun Başkanlığı’nı aynı zamanda Sancaktepe Belediye Başkanı olan İsmail Erdem yürütüyor…

Çok sayıda üst düzey protokol katılacak

En büyük ve en kapsamlı hemşeri organizasyonu olma unvanına sahip Geleneksel Sivas Günleri’nin açılışı iş, sanat, spor ve siyaset camiasından birçok ismi bir araya getirecek. Başta Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz olmak üzere Sivas Milletvekilleri, Sivas Belediye Başkanı, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü çok sayıda bürokrat, iş, sanat ve spor camiasından birçok seçkin isim katılacak. Ayrıca Sivas Günleri organizasyonuna Sivas’a bağlı tüm ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, dernek ve vakıf başkanları da katılacak. İstanbul’dan da katılımın bir hayli fazla olması bekleniyor.