İşten atılan Carrefour işçileri tazminat hakları için yürüdü

- Yorumlar

Hukuksuz şekilde işten atılan ve yasal tazminat hakları ödenmeyen Ümraniye Carrefour SA işçileri, 26 Temmuz’da başlattıkları direnişlerine devam ediyor. İçerenköy Carrefour SA mağazasına bir yürüyüş düzenleyen işçiler, mücadelelerine devam edeceklerini belirtirken, herkesi Carrefour SA mağazalarını boykot etmeye davet etti

Carrefour SA’da, yazılı bildirimde bulunulmaksızın yasal tazminat haklarını ödenmeden işten çıkartılan ve tazminat haklarını almak için 26 Temmuz’dan bu yana direnişte olan Ümraniye Carrefour SA İşçileri, bir yürüyüş gerçekleştirdi. Kozyatağı metro çıkışında bir araya gelen işçiler buradan İçerenköy Carrefour SA önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi.

“Tazminat hakkımız gasp edilemez”, Carrefour SA işçisiyiz kazanacağız”, “Carrefour SA işçisi köle değildir sloganlarıyla yapılan yürüyüşün ardından burada bir basın açıklaması yapan işçiler adına basın açıklamasını işten atılan işçilerden biri olan Ali Bingöl yaptı. Bingöl, Carrefour SA İnsan Kaynakları’nın kendileri ile toplu görüşme yaparak, isteyenlerin başka mağazalarda çalışmaya devam edebileceğini istemeyenlerin ise yasal tazminatlarının ödeneceği söylediği ancak kendilerinin tazminat talebinde bulunmasına rağmen herhangi bir yazılı bildirimde bulunulmadan mağazayı kapattıklarını ve kanunsuz bir şekilde lokavt uygulamaya başlattığını, tazminatlarını ise ödemediğini söyledi.

Üyesi oldukları Türk-İş’e bağlı Tez Koop-İş Sendikası’nın kendilerini direnişte yalnız bıraktığını bu yüzden DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’nın yetkililerini çağırdıklarını söyleyen işçiler Nakliyat-İş’in Genel Başkanı dahil beraber bir direniş ve mücadele programı çıkardıklarını da ifade etti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Carrefour SA’dan alışveriş yapma, işçi kıyımına ortak olma

Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Nakliyat-İş Sendikası Merkez ve Şube Yöneticileri, Topkapı Nakliyat Ambarları ve Demtrans Taşımacılık İşyeri temsilcilerinin de katılarak destek verdiği eyleme ayrıca bir çok siyasi parti ve farklı sendikalardan da katılım oldu.

İşçiler herkesi Carrefour SA mağazalarından alışveriş yapmamaya, işçilerin haklarını gasp eden bu mağazayı, boykot etmeye çağırdı.

İşçiler eylemlerini “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla sonlandırdı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

x