Eski CHP’li belediyenin açtığı yurt TÜRGEV’e verildi

CHP’den AK Parti’ye geçen Antalya Belediyesi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun açtığı Büyükşehir Kız Öğrenci Yurdu’nu, yönetiminde Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak’ın da bulunduğu TÜRGEV’e tahsis etti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun hizmete açtığı Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kız öğrenci yurdu, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) tahsis edildi.

Yurdun adını “Fatma Aliye Hanım Misafirhanesi” olarak değiştiren TÜRGEV’in yönetiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak da bulunuyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin, Akdeniz Üniversitesi’ne yakın olan Gülveren Mahallesi’nde hizmete açtığı yurdun temelleri, eski başkan CHP’li Mustafa Akaydın döneminde, 2011 yılı Haziran ayında atıldı. Belediyeler yurt olarak açamadığı için “Çocuk ve Gençlik Eğitim ve Sosyal Tesisi” adıyla hizmet veren 300 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdunun açılışı, 25 Mayıs 2013 günü CHP lideri Kılıçdaroğlu tarafından yapıldı.

Kent dışından gelen ve ailesinin ekonomik durumu iyi olmayan üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan tesis, 6 milyon liraya mal oldu. Dört ve iki kişilik odalar şeklinde düzenlenen yurt, ilk kez geçen öğretim yılında öğrenci kabul etti. Yurda ilk yılında öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi’nde görevli meslek uzmanlarıyla yapılan mülakat sonrasında alındı.

Yurdun TÜRGEV’e devri, 30 Mart seçimi sonrası AK Parti’nin çoğunluğu sağladığı Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 8 Ağustos toplantısında alınan bir karara dayanılarak gerçekleşti. Belediye Meclisi, bu kararla Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Menderes Türel’e “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan dernekler ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirmek amacıyla protokol imzalama yetkisi” verdi.

TANITIMI YAPILDI

TÜRGEV devraldığı yurda ilk Türk kadın romancı Fatma Aliye Topuz’un adını vererek tesisi internet sitesinde tanıttı. Kız öğrenci yurdunda ortak mekanlar ve çevresi kayıt altına alan 32 kamerayla izleniyor. Misafirhane, ayrıca açık büfe kahvaltı, akşamları 5 çeşit yemek, step tahta ve minderleri, pilates topları, tenis masası ve koşu bandına sahip spor salonu, çamaşırhane, mescit, etüt odaları, misafir odası, kafeterya, konferans salonu, revir, 7-24 kablosuz internet ve 7-24 sıcak su gibi imkanları da öğrencilerine sunuyor. Yurtta kalmak içim mülakattan geçmek gerekiyor.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar