İmam hatip zulmü bezdirdi

Velilere öğrencilerin zorunlu imam-hatip çilesinde 3. haftaya girildi. İki haftadır okul okul dolaşan velilerden birisi olan İlhan Efe, “Oğlumun imam-hatipe gitmesini istemiyorum. Okullar da haftaya açılıyor. Bu gidişle mecburen özel okula göndereceğim” dedi

Okul öncesi ve ilkokul 1’inci sınıf öğrencileri, okul kaygılarının giderilmesi için uyum programı çerçevesinde dün ilk dersine başladı. Velileri ile birlikte okula gelen öğrenciler, oldukça heyecanlıydı. Öte yandan 15 Eylül’de eğitim hayatına başlanacak liselere kayıtlarda ise sorunlar devam ediyor. Öğrencilerin bir kısmı tercihlerinde olmayan uzak semtlerdeki okullara yerleştirilirken 40 bin öğrenci de İmam Hatip Liseleri’ne otomatik olarak kaydedilmişti. Bu skandalın ardından Milli Eğitim Bakanlığı velilere nakiller için ek süre tanımıştı. Ancak nakil başvurularında üçüncü haftaya girilmesine rağmen devlet okullarında binlerce boş konten- jan var ve velilerin sıkıntıları halen çözülebilmiş değil.

İMAM HATİP’E GÖNDERMEYECEĞİM

Sütlüce’de oturan İlhan Efe isimli velinin çocuğu Güner Akın Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne kaydedildi. Çocuğunu İmam Hatip’e göndermek istemediğini söyleyen Efe şöyle konuştu: “İlk hafta Dilnihat Özyeğin Anadolu Meslek Lisesi için başvuruda bulundum. Fakat aradan zaman geçti. Sonuçlanması gerekiyordu ama henüz sonuçlanmadı. Biz de her hafta gelip bakıyoruz. Kontenjan açılmazsa eğer bir sonraki hafta Beyoğlu Fındıklı Lisesi’ni ve Kurtuluş Lisesi’ni deneyeceğiz. Hiçbiri olmazsa mecburen özel okula göndereceğim. Çocuğumun iyi bir geleceği olsun istiyorum.” İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız bir açıklama yaparak, “Bildiğiniz gibi nakil süreci şu anda devam ediyor. Bu nakil sürecinde çocuklarımız puanlarının tuttuğu, zaten okullarımızın taban puanları belli oldu, yerleri tercih etme imkanları var. Her hafta nakilden dolayı da kontenjan oluşuyor. Çocuklarımız kendi okullarına geçebilecekler. Şu anda bir sıkıntı yok” diye konuştu.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar