CHP’li ilçeye ait mahalleyi AKP’li ilçeye bağlanıyor

- Yorumla

CHP’li Ataşehir İlçesine bağlı Barbaros Mahallesi, AK Parti’li Ümraniye Belediyesi’ne bağlanıyor.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen “Torba tasarıya”, AK Parti’li milletvekillerinin verdiği önergenin kabul edilmesiyle, yeni bir madde ihdas edildi. Buna göre, İstanbul’da Ataşehir ve Ümraniye İlçeleri’nin sınırları yeniden belirleniyor. Bu yapılırken, 04 ve E-80 karayolu, sınır olarak tayin ediliyor.

RANT İDDİASI!

Bu önergeye karşı çıkan muhalefet, önergeyle, Ataşehir İlçesi sınırları içerisinde yer alan Barbaros Mahallesi’nin Ümraniye İlçesi’ne geçtiğini savundular. Muhalefet değişikliğin rant sağlamak için yapıldığını savunuyor.
MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, AK Parti’nin tasarıya yeni madde ihdas etmesini eleştirdi. Tasarı görüşülmeden önce AK Parti ile yaptıkları görüşmede anlaşmaya vardıklarını belirten Halaçoğlu, “(Yeni madde eklemeyin) dedik, siz de kabul ettiniz ama şimdi bu önergeyi getiriyorsunuz. Bir mahallenin başka bir yere bağlanması, Meclis’in işi mi, bu kadar acil mi? Hani söz vermiştiniz. Şimdi bunu neden getiriyorsunuz? Artık sizinle ne anlaşılır ne de konuşulur, ayıptır ya. Meclis gibi bir yerde önce söz vereceksiniz, sonra aldatmaya kalkacaksınız, ayıptır” ifadelerini kullandı.
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, önergenin İçtüzüğe de Anayasa da uygun olduğunu söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise yapılan bu değişiklikle, 150 trilyon liralık inşaat harcının, Ataşehir İlçesi’nden Ümraniye İlçesi’ne geçtiğini iddia etti.

AYKUT ERDOĞDU: “BİR MAHALLE ÇALMAMIŞLARDI”

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da Twitter’daki hesabından, “Bir mahalle çalmamışlardı… Onu da yaptılar… CHP’li Ataşehir’e bağlı Barbaros Mahallesi TBMM’de kanunla AK Parti’li Ümraniye’ye bağlanıyor… Şu an TBMM’de kanunla CHP’li Ataşehir Belediye’sinden İstanbul Finans Merkezi’nin bulunduğu Barbaros Mahallesi çalınıyor… HIRSIZ VAR..” tweetlerini atarak tepkisini dile getirdi.

x
Yorumlar