Direnen Kartal Anadolu Adliyesi işçileri kazandı

Maaşları ödenmediği için altı gündür direnen Kartal Adliyesi işçileri, taşeron şirketle protokol imzaladı. İşçiler Torun Center’daki iş cinayetiyle ilgili de “yüreğimiz buruk işbaşı yapıyoruz” dedi.

Direnişlerinin altıncı gününde taşeron şirkete protokol imzalamayı kabul ettiren Kartal Adliyesi işçileri bugün yaptıkları basın açıklaması sonrasında işbaşı yaptı.

Anadolu Adalet Sarayı’nda, çay ocakları, yemekhane, kafe ve lokantalarda çalışan 35 taşeron işçi, üç aydır maaşları ödenmediği ve istekleri dışında zorunlu izne çıkartıldıkları için 1 Eylül’de adliye önünde oturmaya başlamıştı.

Bugün imzalanan protokole göre, beş gün direnişte olan 35 işçinin Haziran ve Temmuz ayı ücretleri bugün hesaplarımıza yatırılacak. Yemekhane işçilerinin rızalarıyla ise diğer işçilerin Haziran ve Temmuz ayı ücretleri Cuma gününe kadar ödenmiş olacak. Tüm işçilerin Ağustos ayı ücretleri ise 15 Eylül’de ödenecek.

Ücretsiz izinler nedeniyle yaşanılan mağduriyetin giderilmesi için ise bir yılını tamamlamış ve ücretli izin hakkı olan işçilere, 30 Ekim tarihine kadar ücretli izin gün sayıları tutarında ücret ödenecek. Ücretli izin hakkı bulunmayan işçilere ise bir yılı tamamlayıp ücretli izin hakkı elde ettikleri ay içerisinde, çalıştıkları ayın ücretlerine ilaveten ücretli izin süreleri kadar ücret ödenecek. Ramazan Bayramı tatilinde ücretleri kesilen işçilere ise üç günlük ücretleri Haziran ve Temmuz ayı ücretleri ile birlikte ödenecek.

Torun Center’daki iş cinayeti anıldı

Taşeron şirketle protokol imzalanması üzerine yapılan basın açıklamalarında Torun Center’da yaşanan iş cinayetine değinildi.

İşçiler, “Beş gün süren direnişimiz sonucunda taleplerimizi kabul ettirdik ve kazandık. Ancak yüreğimiz buruk olarak işbaşı yapıyoruz. Bizim protokol imzaladığımız gün Torunlar Center’da çalışan 10 inşaat işçisinin iş cinayetine kurban gittiğinin haberini aldık” dedi.

Anadolu Adalet Sarayı C Kapısı yapılan basın açıklamasında, Büro Emekçileri Sendikası (BES) adına Salih Altungök ve Taylan Özgür Tekmil, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) adına Bülent Şimşek, Kartal Hukukçular Derneği (KHD) adına Osman Zeki Erdoğan, Yargıçlar ve Savcılar Derneği (YARSAV) ve Yargıçlar Sendikası adına Tamer Akgökçe birer kutlama konuşması yapıldı. Adalet İçin Hukukçular’dan avukatların kutlama mesajları işçilere iletildi.

Teşekkür ve sitem

Adliye işçilerinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bu beş günlük direniş bize çok şey öğretti. Korkularımızı, güvensizliklerimizi yendik. Direnmenin ve birlik olmanın gücünü gördük. Ve bu güçle baştaki taleplerimizden daha fazlasını patrona kabul ettirmeyi başardık. Haklıydık, direndik ve kazandık. Direnişin son günlerine doğru tüm taşeron işçilerin birleştiğini gördük ve bundan sonra da işçiler olarak hep birlikte yürüme, zorluklara birlikte göğüs germe kararlılığındayız.

“Büro Emekçileri Sendikası yönetici ve temsilcileri ile avukat dostlarımız her an bizimle birlikte güneş altında sabahtan akşama kadar yanımızda kalır ve bize yol gösterirlerken, yalnızca bize ‘öğüt’ vermekle ve ‘beyin jimnastiği’ yapmakla yetinen, ‘boykot’ çağrısı dahi yapmayan, laf üretmekten başka hiçbir şey yapmayan diğer memur sendikalarını da üyelerine şikayet etmeyi gerekli görüyoruz.

“Yaşadıklarımız BES dışındaki diğer memur sendikalarının mücadeleden ne kadar uzak olduklarını, kendilerini emek mücadelesinin tarafı değil ‘arabulucusu’ gördüklerini bize öğretti.

“Sendikacı ve emekten yana olmanın, direnen işçilerle gün be gün birlikte olmak, onlarla birlikte direnmek ve mücadele etmek anlamına geldiğini yaşayarak gördük. Biz işçiler de bize uzaktan ‘öğüt’ verenlerin değil, bizimle birlikte mücadele edenlerin yolundan gittik ve biliyoruz ki, bu sayede kazandık. Sendikalarının hiçbir çağrısı ve pratik desteği olmamasına rağmen, bu sendikaların, bize destek veren ve yüreği bizimle atan üyelerine de teşekkür ediyoruz.”