Hasan Ferit Gedik duruşması yine başlamadan bitti

Gülsuyu’ndaki olaylarda Hasan Ferit Gedik’in ölümüne ilişkin açılan davada bir türlü yargılamaya geçilemeyince hâkim, güvenlik gerekçesiyle davanın başka yere nakledilmesi talebiyle dosyayı Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

Zaman’ın haberine göre, İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3. duruşmada, Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik ve taraf avukatları hazır bulunurken tutuklu sanıklar salona alınmadı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve Mehmet Ayvalıtaş’ın ağabeyi Volkan Ayvalıtaş da davayı izleyenler arasındaydı. Mahkeme Başkanı Mahir Merdun, davanın başka vilayete nakli konusunda İstanbul Valiliği ile İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere göndererek görüşlerini sorduğunu, sadece Başsavcılık’tan cevap geldiğini söyledi. Duruşmada söz alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da duruşma salonunun yetersiz olduğunu belirtti. Mahkeme, kamu güvenliği nedeniyle davanın nakli konusunda talep ile birlikte dosyanın Adalet Bakanlığı’na gönderilmesine ve Yargıtay’ın bu konuda vereceği kararın beklenmesine hükmetti. Bir önceki duruşmada İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Ömer Kavili polis tarafından darp edilmişti.

3. duruşmanın ardından bir grup, Kartal Meydanı’na yürüdü. Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişilik grup, sloganlar eşliğinde Kartal Meydanı’na geldi. Burada yerlere Hasan Ferit Gedik’in fotoğraflarının bulunduğu pankartları seren grup, oturma eylemi başlattı. Anne Gedik, “Hasan Ferit’in katilleri yargılanana kadar, burada 19 Kasım’a kadar oturma eylemi yapılacak. Dosyayı, bizden kaçırmaya çalışıyorlar.” diye konuştu.