Kartal’daki dayak skandalı Kadir Topbaş’a soruldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin CHP’li üyesi Soydan Alkan, Ağustos ayında Kartal Sahilinde yaklaşık 20 kişilik üniformalı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekibinin bir vatandaşı yumruk, tekme ve sopalarla darp etmesi olayıyla ilgili soru önergesi verdi.

Alkan, İBB Başkanı Kadir Topbaş’a, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı resmi üniformalı zabıtalar hangi yetkiye dayanarak vatandaşı darp edebilmektedirler?” diye sordu.
İBB Meclisinin 2014 yılı Eylül Ayı Meclis toplantısında Meclis Başkanlığına sunulan ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesi’nde

“Darp edilen vatandaşı önce zorla sivil plakalı bir minibüse bindirmeye çalışan zabıtalar, bunu başaramayınca vatandaşı olduğu yerde bırakıp hızlıca, geldikleri minibüslere binerek olay yerinden uzaklaşmışlardır” denildi.

Soru önergesinde yer alan sorular şöyle:
* Basına yansıyan bu olayla ilgili birim içinde herhangi bir tahkikat yapılmış mıdır?
* Zabıtaların sopa vb. aletleri kullanma yetkisi var mıdır?
* Zabıta elemanları için stres yönetimi, psikoloji vb. meslekleri ile alakalı eğitimler periyodik olarak verilmekte midir?

[ilgili renk=”” img=”http://www.kartal24.com/dosyalar/2014/08/istanbulda-zabitadan-meydan-dayagi_1234485_340_226.jpg” baslik=”Kartal’da İBB zabıtaları bir vatandaşı darp etti” url=”http://www.kartal24.com/42285-kartalda-ibb-zabitalari-bir-vatandasi-darp-etti” icerik=”İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekiplerinin Kartal’da bir vatandaşı linç etti…”]