IŞİD elindeki Türk rehineler serbest

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve serbest kalan konsolosluk çalışanlarını taşıyan uçak Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Serbest kalan Türkler uçağın kapısında göründüğünde yakınları çığlık çığlığa sevdiklerine koştu.

Başbakan Davutoğlu, serbest bırakılan rehineleri, özel uçak “TUR” ile saat 11.30’ta, Şanlıurfa GAP Havaalanı’ndan Ankara’ya getirdi.

Esenboğa Havaalanı’na gelen uçaktan Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, rehinelerin ailelerine el sallayarak indiler.

Başbakan Davutoğlu ile rehineleri karşılamaya gelen MİT Müsteşarı Hakan Fidan da onlara eşlik etti.

Uçağın alana inmesiye aileler uçağa doğru koşarak merdivende yakınlarına sarıldı.

Daha sonra Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu rehineler arasındaki çocukları kucaklarına alarak, konsolosluk çalışanlarıyla fotoğraf çektirdi.

Ailelerle de sohbet eden Davutoğlu, Musul Başkonsolosu Yılmaz’ın kızlarını havaya atarak sevdi. Yılmaz, Başbakan Davutoğlu’na sarıldı. Davutoğlu da Yılmaz’ı alnından öptü.

Başbakan Davutoğlu şeref salonun önünde hazır bulunan başbakanlık otobüsünün üstüne çıkarak vatandaşa seslendi.

Davutoğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle;

Bugün bir bayram günüdür. Sadece Musul’dan gelen vatandaşlarımızın ve aileleri için değil bütün milletimiz için bir bayram günüdür. Baş eğmediler, dim dik durdular. Neyi temsil ettiklerinin bilinciyle devletlerine ve milletlerine güvendiler.

Hepsine teşekkür ediyorum, hepsini sizler adına bağrıma basıyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Hükümetine güvenin dedik, güvendiler.
Bu zaman zarfında ailelerimizi provoke etmek için çok çalışan oldu.

Bu zaman zarfında ailelerimizi provoke etmek için çok çalışan oldu. Bugün bu manzara dünyaya ve o provokatörlere gösterdi ki, bu devleti idare eden yetkililer kendi vatandaşının bir tek saç telini bile dünyaya değişmez.

Onların bir tek saç teline zarar gelmesinden bütün makamları terk ederiz, bütün mevkilerden fedakarlık ederiz, canımızdan bile fedakarlık ederiz ki, tek bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kılı bile incinmesin.

Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Başbakanlığı döneminde bu meseleyi doğrudan takip etti. Onların çocuklarını kendi çocuklarımız, kendi torunlarımız gibi öptük. Onların kokusunda Musul’daki kardeşlerimizin kokusunu duyduk.

Bütün güvenlik güçlerimize, dışişleri, içişleri ve emniyet camiasına teşekkür ediyorum. Emin olunuz ki, aylardır bugünler için çalıştık, gayret sarfettik. MİT teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Öyle isimsiz kahramanlar var ki bu yolda… O isimsiz kahramanları selamlıyorum. Allah onlardan razı olsun. Ve onlara diyorum ki; sizler o millet adına hareket ettiniz. Bütün bu emeği sarf eden her bir kardeşimizin hukukunu sonuna kadar koruyacağız.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlettir. Büyüklüğünü her zaman göstermiştir, şimdi de göstermektedir.

Son mesajımda uluslararası topluma. Biz ayrılığın ne olduğunu son 3 ayda derinden hissettik. Kaygıyla beklemenin nasıl bir ızdıraplı süreç olduğunu hissettik. Zulme sessiz kalanlara sesleniyorum. Biz güçlü bir devlet olarak bu kardeşlerimizi buraya getirdik. Ama ya vatanlarına evlerine kavuşamayanlar? Onlara kim sahip çıkacak? Onlara sahip çıkmanın vaktidir. O yetimlere sahip çıkmanın vaktidir.

Bizi bu kardeşlerimize sınırlarımızı açtığımız için tenkit edenlere sesleniyorum. Nasıl bu kardeşlerimizin canı bizim için önemliyse, Suriye ve Irak’ta yaşayan kardeşlerimizin canı azizdir. Bize doğru Anadolu topraklarına sığınmaya gelen kim olursa kimsin diye sormayız, mezhebin ne diye sormayız. Anadolu topraklarıyı ana kucağıdır gelir deriz. Çünkü biz insanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesinden geliyoruz. Mazlumlara sahip çıkanın duası kabul olur.

Dünyanın neresinde olursa olsun tek bir mazlumun gözyaşını silmek bize nasipse, o gözyaşını silmek için bir dakika bile beklemeyeceğiz. Allah devletimize zeval vermesin. Milletimizi aziz eylesin. Allah bir daha milletimize böyle ayrılıklar yaşatmasın. Allaha emanet olun.