Eğitim emekçileri grevden alanlara yürüdü

AK Parti’nin eğitim alanındaki yıkım politikalarına karşı Eğitim Sen’in çağrısıyla on binlerce eğitim emekçisi ülkenin dört bir yanında greve çıktı. Türk Eğitim Sen, Eğitim İş, Anadolu Eğitim Sen ve Aktif Eğitim Sen de grev kararı aldı.

Grev için en yaygın eylemler İstanbul’da gerçekleşti. Kadıköy’de, Sarıyer’de, Şişli’de, Kartal’da, Sancaktepe’de ilçe milli eğitim müdürlüklerine yürüyüşler yapıldı, pek çok okulun kapısında “Bu okulda grev var” pankartı asıldı. İlçelerdeki yürüyüşlerde özellikle yerellerde yaşanan okul taşınması, imam hatipleştirme, kadrolaşma gibi sorunlara karşı yürütülen mücadeleler öne çıktı. Öğretmeniyle, velisiyle, öğrencisiyle yapılan eylemlere katılanlar İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürümek üzere Beyazıt’a doğru hareketlendi.

Ankara’da saat 10.45’ten itibaren Kızılay YKM önünde bir araya gelen eğitim emekçileri, toplumsal muhalefet bileşenlerinin de katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Eylem bakanlık önünde devam ediyor.

Grevlerini, eğitim hakkını savunan veli ve öğrencilerle birlikte okul kapılarından kent meydanlarına taşıyan Eğitim Sen üyesi emekçiler taleplerini şöyle sıraladı: