Ahilik Haftası Kartal’da törenle kutlandı

Kartal Cemevi Vakfı tarafından düzenlenen ‘Ahilik Haftası’ Kartal Cemevi’nde törenle kutlandı.

Bu yıl Kartal’da 7’incisi düzenlenen “Ahilik Haftası’’ etkinlikleri hava muhalefeti nedeniyle Kartal Cemevi’nde yapıldı. Cemevi’nin konferans salonunda düzenlenen törene Kartal Kaymakamı Cemil Aksak, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı İsmail Saçlı’nın yanı sıra kent protokolü ve Kartallılar katıldı.

Sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğunu anlatan ahilik geleneğini yaşatmak için düzenlenen etkinlikte Türk Halk Müziği parçaları seslendirildi. Törenin ardından vatandaşlara etli pilav dağıtıldı. Kartal Meydanı’nda kurulan çadırlarda Ahilik geleneğini yansıtan unutulmaya yüz tutmuş meslekler tanıtıldı.

35 yıllık bakır ustası Mustafa Yüksel, mesleğine çırak olarak başladığını belirtti. Yüksel, ahilik geleneğini örnek aldığını ve unutulmaya yüz tutmuş bir meslek icra ettiğini hatırlatarak, “El emeğiyle yapılan bir meslek icra ediyorum. Artık yeni ustalar yetişmiyor çünkü kimse bu işte çıraklık yapmak istemiyor. Ustalardan sonra bu iş yok olacak” şeklinde konuştu.