IŞİD, İstanbul genelinde protesto edildi

Marmara ve İstanbul’da IŞİD çetelerinin Kobanê’ye sladırısı protesto edildi. Esenyurt ve Sultangazi’deki yürüyüşlere polis saldırırken, Esenyurt’ta Tanju Aydemir isimli bir kişi polisin kullandığı gerçek mermi ile yaralandı.

ESENYURT

DBP Esenyurt İlçe Örgütü, Kobanê’ye dönük DAİŞ saldırılarını Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’ndan AK Parti Esenyurt ilçe binasına yürüyüş düzenleyerek protesto etmek istedi. Ancak, AK Parti Esenyurt İlçe binasında açıklama yapmalarına izin vermeyen polis, plastik ve gerçek mermi ile tazyikli su ve gaz bombası kullanarak müdahale etti. Polis müdahalesi sırasında Tanju Aydemir isimli bir kişi polisin gerçek mermisi ile sırtından yaralanırken İbrahim Tanış adlı kişi ise burnuna aldığı plastik mermi ile yaralandı. Yaralılar tedavi edilmek üzere Esenyurt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Aydemir ve Tanış’ın durumunun iyi olduğu belirtiliyor.

KÜÇÜKÇEKMECE

DBP Küçükçekmece İlçe Örgütü, Kobane’ ye yönelik DAİŞ saldırına ve AK Parti hükümetinin Kuzey’de çözümsüzlük Rojava’da ise savaş politikalarına dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenledi. DBP Küçükçekmece İlçe Örgütü, Kobanê’ ye yönelik DAİŞ saldırını ve AK Parti hükümetinin DAİŞ’ e verdiği desteği kınamak amacıyla DBP Küçükçekmece İlçe binası önünde bir araya gelerek yürüyüş düzenledi. Barış annelerinin de destek verdiği yürüyüşte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ile YPG ve PKK bayrakları taşınarak sık sık, “Kobanê DAİŞ’ e mezar olacak”, “Şehit namirin”sloganları atıldı. Kanarya Mahallesi sokakları boyunca yürüyen kitle, tekrar ilçe binası önüne gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan DBP Kanaraya İlçe yöneticilerinden Şavqi Işık, Türk devletinin Öcalan’ın ve Özgürlük Hareketi’nin demokratik siyasal çözüm iradesini ve samimi tutumunu istismar ettiğine dikkat çekerek, AK Parti hükümetinin bu şekilde şiddetli çatışmalara yol açtığını söyledi. Çatışmasızlık ve geri çekilmenin hiçbir siyasi ve pratik karşılığının olmadığını kaydeden Işık, hükümetin aynı şekilde Rojava politikalarında da Kürtleri yok etmek ve iradelerini kırmaya çalıştığını belirtti. AK Parti hükümetinin Rojava’ da DAİŞ çeteleri vasıtasıyla savaş politikası yürüttüğünü belirten Işık, “AK Parti hükümetini bu kirli politikalarından vazgeçirtmek için demokratik halkaları sürece sahip çıkmaya, Ortadoğu’daki İsrail ve DAİŞ vahşetinin ortaklığında vazgeçirtmeye, demokratik taleplerimizi ortaya koymaya çağırıyoruz” dedi.

SULTANGAZİ

HDP İstanbul İl Örgütü ile HDK İstanbul Meclisi, Kobanê’ye dönük DAİŞ saldırılarını Sultangazi Eski Karakol durağından Gazi Cemevi’ne yaptıkları yürüyüşle protesto etti. “Direnen Kobanê halkı kazanacak” pankartının açıldığı yürüyüşte, “Çizgimiz Beritan, önderimiz Öcalan”, “Bijî berxwedana Kobanê”, “Bijî berxwedana YPG” sloganları atıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş Cemevi önünde yapılan açıklamanın ardından son buldu. Açıklamanın ardından “Barıştan yanayız, savaşa da hazırız” pankartını açan YDG-H üyeleri, “TC’nin korkusu, YDG-H ordusu” sloganları eşliğinde Gazi Karakolu’na doğru yürüyüşe geçti. Gençlerin, Gazi Karakolu Caddesi üzerinde barikat kurmasının ardından polis, plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırının ardından, gençler ise polise taş soda şişesi ve molotofkokteyli atarak karşılık verdi. Polis müdahalesiyle başlayan çatışmalar devam ediyor.

KARTAL

Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri, Kobanê’ye dönük DAİŞ saldırılarını Kartal Ahmet Şimşek Koleji’nden Kartal AK Parti ilçe binasına yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Yürüyüşlerini Kartal AK Parti ilçe binası önünde sonlandıran grup, yaptıkları açıklamada Rojava devriminin bütün Ortadoğu halklarının demokrasi ve özgürlük özlemi için bir umut olduğuna dikkat çekerek, tüm devrimci ve demokrat güçlerinin başta Kobanê olmak üzere Ortadoğu halklarının özgürlük mücadelesinin yanında olacağını belirtti. Açıklamanın ardından grup, AK Parti İlçe binasının önüne protesto amaçlı siyah çelenk bıraktı.

BURSA

HDP İstanbul İl Örgütü de Kobanê’ye dönük DAİŞ saldırılarını Kent Meydanı’ndan Fomara Meydanı’na yaptıkları yürüyüşe protesto etti. “Katil DAİŞ, işbirlikçi AK Parti” pankartının açıldığı yürüyüşte, “Bijî berxwadana Kobanê” sloganları atıldı. Fomara Meydanı’nda sonlandırılan yürüyüşün ardından basın açıklamasını HDP Bursa Başkanı Nadir Kırlılar yaptı. Kobanê’ye yönelik saldırıların Rojava devrimi ve Kürt halkının özgürlük yolunda elde ettiği kazanımlarını boğma amacı taşıdığını belirten Kırlılar, AK Parti hükümetine işlenen insanlık suçları karşısında, takındıkları olumsuz politik tutumlarından vazgeçme uyarısında bulundu.

ÇANAKKALE

Çanakkale Emek ve Demokrasi Güçleri, Kobanê’ye dönük DAİŞ saldırılarını Gestaş İskele Meydanında yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. “Direnen Kobanê Halkının Yanındayız” yazılı pankartının açıldığı açıklamada, “Katil IŞÎD, işbirlikçi AK Parti”, “Bijî Berxwedana Kobanê” sloaganlrı atıldı. Açıklamayı grup adına yapan HDP Çanakkale İl Örgütü üyesi Şeyhmus Arslan yaptı. Kobanê’de utanç verici bir insanlık katliamı olduğunu söyleyen Arslan,”Kobanê halkı en ağır silahlarla saldıran DAİŞ çetesine karşı imkânsızlıklar içinde canlarını, mallarını ve onurlarını korumaktadır. Kobanê’nin DAİŞ çeteleri tarafından işgalini önlemek bugünün en önemli, vicdani, demokratik, enternasyonalist görevi olduğunu belirten Arslan,”Kobanê’yi Savunmak İnsanlığı Savunmaktır” dedi.