Kartal’da Kobane direnişine destek eylemi

- Yorumla

İstanbul’un Maltepe ve Kartal ilçelerinde Kobanê’ye yönelik saldırılar protesto edilerek herkes, direnişe desteğe çağrıldı.

HDP Kartal İlçe Örgütü ile HDK Kartal Meclisleri, Kobanê’ye yönelik saldırılarını Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünden Kartal AK Parti İlçe binası önüne yaptıkları yürüyüşle protesto etti. “Kobanê IŞİD’ e mezar olacak”, “Biji berxwedana Kobanê sloganlarının atıldığı ve “ABD ve AK Parti beslemesi IŞİD Kürt’ e Türk’ e, Alevi’ ye düşmandır” pankartının açıldığı yürüyüşe çok sayıda yurttaş katıldı. Yürüyüşünü Kartal AK Parti İlçe binası önünde sonlandıran kitle adına HDP İl yöneticisi Cengiz Topbaşlı kısa bir açıklama yaptı.

Topbaşlı, Rojava’ nın bir halklar bahçesi olduğuna dikkat çekerek, bu yüzden oradaki devrimin boğulmak istendiğini söyledi. AK Parti hükümetine çağrıda bulunan Topbaşlı, ” Eğer AK Parti çözüm sürecini devam ettirmek istiyorsa Kobanê’deki direnişin önündeki engelleri kaldırmalıdır. Aksi halde dünyayı herkese dar ederiz” dedi. Kobanê’de onurlu bir mücadele verildiğini belirten Topbaşlı, bu direnişe yüksek sesleriyle her zaman destek vereceklerini söyledi.

MALTEPE’DEN E-5’E YÜRÜDÜLER

“Kobane için süresiz direniş” çağrısı üzerine Maltepe Meydan’da toplanan yüzlerce kişi, E-5’e doğru yürüyüşe geçti. Kitle sık sık “Biji YPG/YPJ”, “Biji berxwedane Kobane”, “IŞID kaybedecek, halklar kazanacak”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AK Parti” sloganlarını atıyor.Çevredeki evlerde bulunanlar da balkonlardan alkışlarla eyleme destek veriyor.

KADIKÖY’DE IŞİD VE AK Parti PROTESTO EDİLDİ

HDP Kadıköy İlçe Örgütü, Kobanê’ye yönelik saldırılara karşı AK Parti hükümetine çağrı yapmak için Altıyol Meydanı’nda toplanan yurttaşlar, yürüyüşe geçmeden polis tazyikli su, plastik mermi gaz bombası ile müdahale etti. Müdahalenin ardından ara sokaklara kaçan kitle ile polis arasında çatışmalar başladı. Ara sokaklarda çatışmalar yer yer devam ederken kitle taş ve soda şişeleriyle polise karşılık verdi. Öte yandan polis, Kızıl bayrak muhabirini gözaltına almak isteyen polis, yakın mesafeden plastik mermi sıktı.

x
Yorumlar