Pendik’te 4 yaşında okuldan namaza

Pendik’te bir anaokulunda, 4 ile 6 yaş arasındaki anasınıfı çocuklarının takke ve türban ile camiye götürüldüğü ortaya çıktı. Söz konusu uygulama, eğitimcilerin de eleştirisine neden oldu.

Anaokulundan velilere gönderilen izin yazısını twitter hesabından paylaşan CHP İzmir Milletvekili Erdar Aksünger, “Cami Haftası diye bir şey icat etmişler, anasınıfı çocuklarını takke ve başörtüsü ile camilere götürüyorlar!” diyerek tepkisini dile getirdi.

İstanbul’un Pendik ilçesindeki bir anaokulundaki öğrencilerin velilerine geçen günlerde gönderilen bir izin yazısı bir hayli dikkat çekiciydi. İzin yazısında, Cami Haftası kapsamında, erkek çocukların takke, kız çocukların da başörtüsü ile camiye götürülmek istendiği belirtilerek velilerin izin verip verilmediği soruldu. CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger tarafından twitter üzerinden paylaşılan söz konusu izin yazısında “1 Ekim Çarşamba günü ‘Cami Haftası’ sebebiyle çocuklarımızla birlikte Pendik Dumankaya Camisi’ne öğle namazına gidilecektir. Öğle namazının ardından çocuklarımız cemaatle sohbet edecek ve Kuranıkerim dinleyerek güzel ve maneviyat dolu bir gün geçireceklerdir. Çocuklarımızın okul eşofmanlarıyla gelmelerini ve erkek çocuklarımızın takke, kız çocuklarımızın başörtüsü getirmelerini rica ediyoruz. Çocuğunuzun katılmasını istiyorsanız izin kâğıdınızı işaretleyip imzalayarak çarşamba gününe kadar okulumuza gönderiniz” ifadeleri yer aldı. Yazıda, gezi ücretinin 5 TL olduğu kaydedilirken okulun ismi ise belirtilmedi.