AK Parti – ODTÜ savaşı büyüyor

- Yorumlar

Göktürk 2 isimli uydunun Çin’den uzaya fırlatıldığı gün ODTÜ’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifi ile temsili bir tören gerçekleştirilmiş, bu esnada ODTÜ’lü öğrenciler bir dizi protesto eylemi girişiminde bulunmuştu.

Olayların kıvılcımı tören esnasında 2500 polis ile üniversitenin işgal edilmesiydi. Bu duruma tepki gösteren protestocu öğrencilere ise gaz bombalı ve coplu sert müdahalede bulunulmuş çok sayıda öğrenci yaralanmıştı. Başbakan Erdoğan’ı koruyan polislerin müdahalesinde yaralanan öğrencileri sebep göstererek ODTÜ’de seferberlik başlatıldı.

ODTÜ olaylarının ardından akademisyenler ve ODTÜ kaynaklarından olayı protesto eden açıklamalar gelmişti. Fakat sonrasında Başbakan Erdoğan bu açıklamayı yapan akademisyenlerin istifa edip sokaklara inmesini istedi. Hemen ardından küçük illerdeki Üniversitelerden Başbakan Erdoğan’a destek, minnet ve ODTÜ ve ODTÜ’lülere ise kınama bildirileri yayınlandı.

ODTÜ’lü öğrenciler,  polisin müdahalesini ve bazı üniversitelerin yayımladığı bildirilere karşı dün işgal eylemi başlattı.

ODTÜ Hazırlık Binası önünde toplanan öğrenciler, U3 amfisine yürüdükten sonra basın açıklaması yaptı. Öğrenciler, öğretim üyeleri ve mezunlar 48 saat boyunca kalacakları U3 amfisinin girişine “ODTÜ ayakta, AK Parti’ye direniyor” pankartı astı.

Sanatçılar ODTÜ’ye destek veren bir video hazırladı.

ODTÜ Eylemleri için kimler ne dedi?

ODTÜ Rektörlüğü: Konuşmalarda öğrenciler, törenin bittiği ve davetlilerin çok büyük oranda yerleşkeden ayrıldığı 19.00’dan sonra, polisin uzun süre yerleşkede kalmasına ve Eğitim Fakültesi çevresinde protestocu grubu kıskaç altına alarak darp etmesine tepkilerini ifade etmişlerdir. Polisin orantısız şiddet kullandığını, yoğun gaz bombası kullanımından çok sayıda öğrencinin etkilendiğini ve atılan gaz bombası kapsüllerinden ciddi şekilde yaralanmalar olduğunu dile getirmişlerdir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi olarak, dün yerleşkemizde yaşanan şiddeti kınıyoruz. ODTÜ’nün ve ülkemizin bir an önce şiddetten arınması için öncelikle güvenlik kuvvetlerinin dikkatli davranmasını bekliyoruz. Polisin, protesto hakkını kullanmak isteyen öğrencilere karşı şiddet kullanmaktan kaçınmasının, güvenlik tedbiri alırken olaylarla ilgisi olmayan öğrencilerin ve çalışanların yaşadıkları büyük olumsuzluklara karşı duyarlı olmasının önemini ve gereğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: “Sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler buysa Türkiye batmıştır. Onlara katılarak şiddetten kuvvet alana insanlar olarak alanlara çıksınlar. Güvenlik güçleri görevini yapmıştır. Bana göre bunu eleştirenle o mesleği bıraksınlar.”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer: “Gönlümüz isterdi ki üniversite yönetiminin kendi dirayetini ve inisiyatifini ortaya koysun. Gerekli güvenlik tedbirlerini alsın ve orada çok önemli bir faaliyet yapılırken herhangi bir tatsızlık ve huzursuzluk olmadan problemler çözülsün”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: “ODTÜ’lü öğrencilerin bu olaya karıştığını söylememiz mümkün değil. Bana göre az sayıda bir gurubun işi. Ayrıca ODTÜ dışından çok sayıda dışarıdan gelen kişilerinde iştirak ettiği anlaşılıyor”

AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan: “Eğer birileri suç işliyorsa elbette ki polisin görevi de suç işleyenlere karşı müdahale etmek ve suçun önlenmesini sağlamaktır. Ben şahsen orada polisle öğrenciler arasında bir arbede olduğunu düşünmüyorum. Polis görevini yapmıştır. Bana göre de biraz eksik yapmıştır”

İstanbul Barosu: “Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinin Başbakanı protesto amacıyla gerçekleştirdikleri eylemin, emniyet güçleri tarafından “şiddet kullanılması” suretiyle önlenmesi, siyasal iktidarın özgürlükler alanını daraltan girişimlerinin daha önce de gözlenen yeni bir örneğidir”

TMMOB Ankara İKK Sekreteri Bülent Tatlı: “ODTÜ olayları ve ardından yaşanan gelişmeler, ülkemizin demokrasi ve özgürlükler konusunda hangi noktalara geldiğini bir kez daha göstermektedir. Bu noktada bizler, onlarca mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı disiplinlerinin meslek örgütleri olarak, haklı demokratik tepkiler veren öğrenci üyelerimiz, bütün üniversite öğrencileri ve bütün öğretim elemanları ve ODTÜ ile dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyuna duyururuz”

Başbakana Minnet ve Şükran, ODTÜ ve ODTÜ’lülere Kınama Açıklaması Yapan Üniversiteler: Hitit Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Bilecik Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Artuklu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi…

“Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bu tarihi anda asli görevi olan eğitim ve öğretimle beraber sosyal gelişimin ve toplumsal uzlaşmanın sağlanmasına katkıda bulunarak ülkenin her bakımdan gelişmesi ve güçlenmesine lokomotif görev yapması gereken bir üniversitede tasvip edilemeyecek protesto olaylarının cereyan etmesi herkesi derinden üzmüştür. Türkiye’nin her alanda küresel olarak dikkat çeken bir aktör olmaya başladığı ve çok değerli bilim adamlarının kutsal emekleri sonucunda sadece bir sektörün değil, bütün ülkenin önünü açan yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2’nin uzaya fırlatış anının ulusal gururunu sevgi ve birlik içinde yaşamak yerine, şiddeti özgürlük ortamının parçası olarak görüp bunu; üniversitenin özerkliği ile gerekçelendirmek hiç bir şekilde tasvip edilemez. Uzun yıllar ihmal edilmiş bölgeleri üniversitelerle buluşturarak önemli reform ve hizmetlere imza atan Sayın Başbakanımıza karşı üniversite yerleşkesinde yapılan eylemleri, üniversitelerin esas işlevini ve fonksiyonunu zayıflatacak davranışlar hanesinde değerlendiriyor ve bu menfur olaylardan tamamen kaçınılması gerektiğini ifade ediyoruz.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: O rektörlerin diplomaları sorgulanmalı

Kılıçdaroğlu, ODTÜ’de yaşananlardan dolayı Başbakan Erdoğan’ı suçladı. Erdoğan’ın ODTÜ’ye 3.500 polis ve zırhlı araçlarla girdiğini hatırlattı.
“Siz bir düşman ülkesine mi giriyorsunuz? Böyle giderseniz tabiki protesto edilirsiniz.”

Kılıçdaroğlu, ODTÜ’de çıkan olaylar ilgili Türkiye’nin önde gelen üniversitelerin ODTÜ yönetimini ve öğrencilerini kınama mesajı yayınlamasına da değindi.
“Olaylara başbakanın gözüyle görenler üniversite hocası olamaz. Sen nasıl bir bilim adamısın? Sizin akademik diplomalarınız sorgulanmalı”

ODTÜ’de yaralanan Üniversite öğrencisi Barış Barışık: “‘Tayyip Erdoğan’ı protesto edemeyecek miyiz?”

x