Erdoğan’ın maça gelmeyeceği kesinleşince 8 bin bilet satışa sunuldu

Fenerbahçe Ülker ile Pınar Karşıyaka kulüpleri arasında oynanılacak karşılaşmaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelmeyeceği kesinleşince bloke edilen 8 bin bilet acilen satışa sunuldu.

Bugün Fanatik Gazetesi internet sitesinde yayınladığı bir haberde Fenerbahçe Ülker – Pınar Karşıyaka arasındaki Cumhurbaşkanlığı final karşılaşması için AK Parti Gençlik Kolları’na 8600 bilet dağıtıldığını iddia etti. Buna sebep olarakta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salondan izleyeceği maçta, aleyhine tezahürat yapılmasını engellemek olduğu belirtildi. Maçın başlamasına saatler kala Fanatik’in iddiasını doğrular nitelikte bir gelişme yaşandı. Basketbol Federasyonu, kulüplere ayrılan biletlerin dışındaki bloke ettiği yaklaşık 8 bin bileti maçın başlamasına saatler kala Cumhurbaşkanı’nın gelmeyeceği kesinleşince acilen satışa sundu.

Bilet konusunda mağdur edildiklerini dile getiren Fenerbahçe Genel Sekreteri Mahmut Uslu, “Federasyon neden böyle bir uygulama yaptı anlayamadık. Olan bize oldu tüm taraftarlar kulübümüzü arayarak mağdur olduklarını söylediler. Sadece bize değil Karşıyaka kulübü de mağdur oldu. Boş tribünlere maç oynatmak isteniliyor” diye konuştu. Öte yandan Pınar Karşıyaka yöneticileri ise böylesine önemli bir karşılaşmaya bilet skandalının damga vurduğunu dile getirdi. Yöneticiler, “İzmir’den gelen taraftarlarımız için endişeliydik ancak blokenin kalkmasıyla birlikte salona girebilecekler” dediler.

CHP’li Umut Oran konuyla ilgili soru önergesi verdi

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın, TBMM Başkanlığına verdiği önergede Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’ın şu soruların yanıtını istedi:

Türkiye Basketbol Ligi’nde 2014-2015 sezonunun açılışı 8 Ekim 2014 tarihinde yapılacak. Saat 19.30’da 13 bin kapasiteli Ankara Arena’da başlayacak 30.Cumhurbaşkanlığı Kupası final maçı karşılaşmasında, geçen sezon Türkiye Basketbol Ligi şampiyonu Fenerbahçe Ülker ile Türkiye Kupası’nı müzesine götüren Pınar Karşıyaka mücadele edecek.

Bu kapsamda;

1-Daha önce Konya’da oynanacağı açıklanan ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelme ihtimaline karşın Ankara’ya alınan final maçı için neden bu kadar gizlilik uygulanıyor? Herhangi bir güvenlik riskine karşı emniyet güçlerinin bir spor salonunda güvenliği sağlama yeterliliği yok mudur?

2-Final maçının oynanacağı yer neden birkaç gün öncesine kadar sır gibi saklandı?

3-Final maçı için biletlerin satışı neden gecikti, biletix üzerinden yapılacak bilet satışları neden 7 Ekim 2014 saat 20.00’dan itibaren başladı?

4-Basketbol final maçı biletlerinin 24 saat öncesinden satılmaya başlanması normal bir durum mudur, bunun daha önce yaşanmış örnekleri hangileridir?

5-Final maçı için Arena’da toplam 12 blokta biletli seyirci yer alacağı, biletlerin biner adedinin Fenerbahçe Ülker ve Pınar Karşıyaka taraftarlarına satılacağı, geri kalan 8500 biletin ise davetlilere dağıtılacağı bilgisi doğru mudur?

6-Maça davet edilecek kişiler kimlerdir, bunları kim belirledi? Davetliler neye göre belirlendi, siz mi belirlediniz?

7-AK Parti Gençlik Kolları üyelerinin maça davetli olarak katılarak Erdoğan lehine tezahürat yapacakları bilgisi doğru mudur? AK Parti Gençlik Kolları’na kaç adet davetiye verildi?

8-Final maçının yerinin gizlenerek bilet satışlarının geciktirilmesi ve taraftarlara çok az bilet satılması, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın finalinde o dönem başbakan olan Erdoğan’ın yoğun protestolara maruz kalmasından mı kaynaklanmaktadır?

9-Maçtan bir gün önce takım başantrenörleri ve kaptanlarının ortaklaşa düzenlediği ve geleneksel hale gelen Cumhurbaşkanlığı finali basın toplantısı bu kez neden yapılamadı? İlk kez yaşanan bu durumun sorumluları kimdir?