IŞİD’in kandırdığı liseli genç kızlar

- Yorumla

Bir Fransız anne ve Cezayirli babanın bu hafta sonu 18 yaşına girecek kızları Sahra’nın hikayesi aileleri tedirgin ediyor.

Terör örgütü IŞİD bir çok milletten gençleri kandırarak saflarına katıyor. Sayıları az da olsa örgüte Avrupa’dan be başka ülkelerden katılan genç kızlar çatışmalarda en iyi savaşan militanlarla evlendiriliyor. Sahra’nın annesi Severine Mehenni IŞİD’in gençleri cihada gitmeye ikna etmek için internet üzerindeki sosyal ağları etkin şekilde kullandığını söylüyor: “Bu psikolojik bir alıkoyma. Çünkü takip edildiler. Fikirleriyle Sahra’nın beynini internet üzerinden ne kadar yıkadılar bilmiyorum. İnternette çok vakit geçiriyordu. Kızımı bu noktaya getirmek, onu ikna etmek için çok uğraşmış, sürekli bir şeyler anlatmış olmalılar.”

Sahra en son Fransa’nın güneyindeki bir tren istasyonunda güvenlik kameraları tarafından görüntülenmişti. Anne Severine herşeye rağmen kızının eve gelmesini istiyor: “Umudumu her durumda koruyorum. Kızımın eve geri dönmesi için elimden ne geliyorsa yaparım. Ancak eve döndüğünde bu sefer Fransa hükümetiyle bir savaş başlayacak. Kızım bir terörist olarak sorgulanacak.”

Bir diğer acı hikaye de Fuad’ın kızkardeşi Nura’nın hikayesi. Kızkardeşi ile telefonda görüştüğünde kendisine geri dönmek istediğini söyler. Fuad Suriye’ye gider ve kardeşini bulur. Onu geri getirmek ister ancak buna izin verilmez. Fuad kızkardeşinin halini şöyle anlatıyor: “Gerçekte durumunun ne kadar kötü olduğunu anladığımda onu buraya getirmek için daha da motive oldum. Çok fena bir durumdu. Normalde teni benden daha koyu renklidir ama onu gördüğümde bembeyaz kesilmişti. Yüzünde morluklar vardı. Psikolojik yönden yıkıldığını düşündüm. Sürekli ağlıyor kafasını duvara vuruyordu.”

Fransız yetkililer yıl başından beri Suriye’ye cihada gidenler hakkında sıkı takip ve soruşturma başlattı. Başbakan Manuel Valls 580 Fransız vatandaşının IŞİD saflarında savaştığını açıklamıştı.

x
Yorumlar