Sağlık Bakanlığı, MERS virüsü paniği hakkında açıklama yaptı

Sağlık Bakanlığı, Suudi Arabistan’dan Türkiye ‘ye döndükten 5 gün sonra hayatını kaybeden Türk hastayla ilgili bir açıklama yaptı.

Hastayla temasa geçen yakınları ve sağlık personeline yapılan testlerin negatif çıktığını belirten Bakanlık şu açıklamayı yaptı:

“Hatay ilimizde MERS virüsü taşıdığı tespit edilen bir vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve hasta ile temaslı tüm kişilerin tespit edilerek gerekli önlemlerin alınacağı daha önceki açıklamamızda belirtilmişti.

Bu çerçevede Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından hastanın tüm temaslıları belirlenmiştir.

8 kişi olan ev halkı temaslıları konu hakkında bilgilendirilmiş ve takip altına alınmıştır. Mers-Cov yönünden henüz şüpheli bir durum tespit edilmemiştir.

Hasta ile temas eden sağlık personelleri ile iletişime geçilmiş ve sağlık personelinin 14 gün süreyle takip altında tutulması kararı alınmıştır.

“MERS-CoV tanısı alan hasta” ile aynı uçakta yolculuk eden 91 kişinin olduğu tespit edilmiştir. Bu kişilerden 41’inin yabancı uyruklu (2 Filistinli, 2 Suudi Arabistanlı ve 37’si Suriyeli), 50’sinin Türk vatandaşı olduğu belirlenmiştir.

Türk Vatandaşlarının kimlik bilgileri belirlenmiş, farklı illerde kayıtlı olan temaslıların takibi için ilgili illerin Halk Sağlığı Müdürlükleri bilgilendirilmiştir.

Hatay ili nüfusuna kayıtlı kişilerin tamamı ile ilgili olarak tüm Toplum Sağlığı Merkezleri ve bağlı bulundukları Aile Hekimleri bilgilendirilmiştir. Tüm temaslılardan geri bildirim alınmış ve Mers-Cov ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Ayrıca, Diyarbakır’da hac dönüşü rahatsızlanarak MERS ön tanısı ile hastanede tedavi altına alınan bir kadın vatandaşımızın yapılan ileri tetkiklerinde MERS virüsüne rastlanmamıştır.”