Anadolu Alevi Derneği’nden Tuzla’daki oruç açma programına davet

Anadolu Alevi Deneği, 2 Kasım’da Tuzla’da yapılacak oruç açma programına davet yayınladı.

İşte o davet metni:

Muharrem ayı ve Kerbela vesilesi ile Tuzla bölgesinde faaliyet gösteren cemevleri olarak birlikte organize ettiğimiz “Gelin Canlar Bir Olalım” ana temalı Muharrem Oruç Açma Programı vesilesiyle Tuzla’da bir birlik mesajı verelim diye Seyit Seyfi Cemevi, Konaşlı Hz. İmam Ali Cemevi, Cem Vakfı Orhanlı Cemevi, Karacahmet Şifa Cemevi, Hak-Ev Aydınlı Cemevi ve Anadolu Alevi Deneği olarak birlikte düzenlenmiştir.

Bu ülkenin insanı olarak, bir yandan Kerbelâ kahramanı İmam Hüseyin’in şehadet yıldönümü olması dolayısıyla acıların doruğa çıktığı, bir yandan da Hak rızası için tutulan oruçlarla gönüllerin inceldiği özel bir zaman dilimini yaşıyoruz.

Bugünlerde bütün Müslümanlar olarak Hz. İmam Hüseyin’in hakkâniyet, samimiyet ve asâletini düşünürken, öte taraftan aynı sevgiliye muhabbet etmenin, aynı sevgilinin başına gelenden ıstırap duymanın ortak hissiyatını da fark ediyoruz.

Bütün kesimleriyle toplumumuz, hem insanlık ailesinin onurlu bir üyesi olarak hem İslam dünyasının güçlü bir parçası olarak, yüzyıllar boyunca farklılıkları güzelliklere dönüştürebilmiş, bunları kavga sebebi saymamış, huzur ve barış içinde yaşamayı başarmış, böylece sevinçte-üzüntüde bir ve beraber olmayı gerçekleştirebilmiştir.

Bugün de aynı tarihsel bilinç içinde, karşılıklı saygı ve iyi ilişkilere dayalı olarak sosyal birlik ve bütünlüğü koruma azim ve kararlılığı sergilemektedir.

Muharrem ayı vesilesiyle, “Gelin Canlar Bir Olalım” temasıyla hazırlanan program, bu birlik ve bütünlüğe bir kez daha dikkat çekmek üzere hazırlanmıştır.

Gerçekten de, aşura tatlısıyla, tutulan oruçlarıyla, başta Hz. Hüseyin olmak üzere artan Ehli Beyt sevgisiyle Muharrem ayı bütün Müslümanların kutsal bir ayıdır. Aynı şekilde yoğunluğu farklılaşsa da, Kur’an ziyafetleriyle, oruç ibadetiyle ve öteki güzellikleriyle Ramazan ayı da yine bütün Müslümanların kutsal ayıdır.

Hangi sosyo-kültürel yapıya mensup olursa olsun, bütün Müslümanların dün olduğu gibi bugün de farklılıkları zenginliğe dönüştürerek, birbirleriyle samimi görüşme ve kaynaşmaya dayalı olarak birlik ve beraberliğini korumaya devam edeceklerinde şüphe yoktur.

Bu bağlamda Peygamberimiz Muhammed Mustafa Aleyhisselam’ın sevgili torunu, Cennet gençlerinin efendisi, Ehlibeyt ’in mümtaz üyesi, bütün Müslümanların gözbebeği İmam Hüseyin’in Kerbela’da şehadeti vesilesiyle düzenlenen ‘’Gelin Canlar Bir Olalım’’ ana temalı Oruç Açma programına katılmanız, ortak duygularımızın güçlenmesine, kardeşliğimizin derinleşmesine katkı sağlayacak ve bizleri onurlandıracaktır.

 

Tarih   : 02 Kasım 2014 Pazar, Saat: 17.00

Yer      : Haydar Eren Kültür ve Eğitim Vakfı (HAKEV)

Adres  : Aydınlı Mah. Atatürk Cad. Yankı Sok. No:7 Tuzla/İSTANBUL

İrtibat : Hüseyin ÖNALAN – 0507 384 2939

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar