İşte son anket sonuçları: CHP’de inanılmaz yükseliş

2015 genel seçimlerine 3 gün kala en son seçim anketi KONDA Araştırma Şirketi’nden geldi. Daha önceki seçimlerde de anketlerini ‘seçime doğru son düzlüğe girildiğinde yayınlaya’ KONDA’nın resmi internet sitesinden yayınladığı ankette, HDP’nin barajı yüzde 12.6 ile geçtiği görüldü.

Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem ile Genel Müdür Bekir Ağırdır yönetimindeki KONDA Araştırma Şirketi, 30 ile bağlı 126 ilçe 202 mahalle ve köyde 3 bin 543 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelere dayalı araştırmaya göre, seçime katılımın yüzde 88 oranında olacağı tahmin ediliyor. Yurtdışı seçmenlerin oylarının hesaba katılmadığı belirtilen araştırmada, diğer partilerin oy oranı ise yüzde 3.8 düzeyinde.

KONDA’nın 30-31 Mayıs 2015 aralığında yaptığı son seçim anketinde, araştırmalardaki bulguların hata payı yüzde 95 güven aralığında +/- yüzde 1,8, yüzde 99 güven aralığında +/- yüzde 2,4 olarak açıklandı.

İşte 7 Haziran’daki genel seçimlere dair beklenen oy dağılımı:

ekran-resmi-2015-06-04-13.03.53

KONDA: ARTIK HDP’NİN BARAJI AŞACAĞINI SÖYLEMEK MÜMKÜN

Ağırdır, genel olarak araştırma şirketlerinin ‘bıçak sırtında’ gördüğü HDP için “artık barajı aşacağını söylemenin mümkün olduğu’nu dile getirirken, AK Parti’nin oran itibariyle oy kaybederken diğer üç parti de az veya çok oy artıracağını, MHP’nin olası her bir puan oy artışında milletvekili sayısına bu oranların yansımasının dramatik sonuçlar üreteceğini, ama milletvekili dağılımı ve sayısını öngörmenin, gerek asimetrik siyasi rekabet nedeniyle gerekse de seçim aritmetiği ve hesaplama yöntemi nedeniyle sorunlu olduğunu ifade etti.

“ASIL KRİTİK OLAN ŞEY 4 PARTİNİN DE…”

‘Herkesin gözünün 7 Haziran akşamında nasıl bir tablo oluşacağı’nda olduğunu ifade eden Ağırdır, “Bana kalırsa kritik olan 7 Haziran akşamı oluşacak tablonun sayıları değil. Asıl kritik olan şey dört partinin de 8 Haziran sabahı oluşan tabloyu nasıl anlamlandıracakları, nasıl pozisyon ve tutum değişikliği yapacakları.” dedi.

KOALİSYON İHTİMALİ

Koalisyon ihtimaline de değinen Ağırdır, “Yine herkes hükümet olmak için koalisyon seçenekleri düşünüyor ve konuşuyor. Halbuki mesele, gündelik hayatı yönetmekten daha çok artık ertelenemez hale gelmiş yapısal, anayasal reformları yapabilecek uzlaşmalar üretmek.” dedi.

Ağırdır, son olarak, “Eğer dört parti de ve Cumhurbaşkanı da rasyonel siyasi akıl ve gelecek sorumluluğu ile düşünürlerse belki tarihi bir uzlaşma fırsatı yakalarız. Yok eğer, her aktör bugünkü pozisyon ve tutumlarını devam ettirecekse daha da gerilimli günler bekleyebiliriz.” diyerek kritik bir mesaj verdi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar