İsveçli gözlemci: Seçimde açık hile yapılıyor; arkadaşlarımız ölüm tehdidi aldı

Secimlerde gozlemci olarak Turkiye'de bulunan gozlemcilerin olumle tehdit edilmesi, Isvec basininda buyuk yanki buldu. Gozlem icin Turkiye'ye gelen Stockholm Belediyesi'nin konut ve demokrasiden sorumlu Belediye Baskani Ann-Margarethe Livh, secimlerde acikca hile yapildigini kaydetti.

Seçimlerde gözlemci olarak Türkiye’de bulunan gözlemcilerin ölümle tehdit edilmesi, İsveç basınında büyük yankı buldu. Gözlem için Türkiye’ye gelen Stockholm Belediyesi’nin konut ve demokrasiden sorumlu Belediye Başkanı Ann-Margarethe Livh, seçimlerde “açıkça hile yapıldığını” kaydetti. Livh, İsveçli iki seçim gözlemcisinin Bingöl’de “otomatik silahlı askerler tarafından” ölümle tehdit edildiğini belirtti. Bütün İsveç medyası, “ölüm tehdidi” açıklamasını flaş haber olarak verdi.

ŞOKE EDİCİ BİR DURUM

İsveç’in Dagensnyheter gazetesine açıklamada bulunan Belediye Başkanı Ann-Margarethe Livh, “Otomatik silah taşıyan üniformalı askerler, arkadaşlarımıza ‘Bölgeyi terk etmeniz için iki dakikanız var’ dedi. Uluslararası seçim gözlemcilerinin ölümle tehdit edilmeleri, demokrasiye karşı da ciddi bir tehdittir. Bu hem şoke edici hem de üzücü bir durumdur” diye konuştu.

AÇIKÇA HİLE YAPILIYOR; UYARINCA DIŞARI ATILDIK

Seçimlerde açıkça hile yapıldığını söyleyen Başkan Livh, “Bariz seçim hileleriyle karşılaştık. Bir seçim lokalinde gelen bir seçmene, bir bayan görevlinin oy pusulasında bir noktayı işaret ederek ‘buraya basın’ dediğine şahit olduk. Bunu söylediğimizde de dışarı atıldık” dedi.