Plakasız aracın zulasından oy pusulaları çıktı

Sultangazi’de Malkoçoğlu Mahallesi’ndeki Hüseyin Ersu İlköğretim Okulu’nun bahçesinde bekleyen iki plakasız aracın polise ait olduğu ortaya çıktı.

İlk plakasız aracı gören HDP Sultangazi İlçe Eş Başkanı Herdem Sara, okuldaki polislere, aracın kime ait olduğunu sordu. Polisler, “Polis aracı” yanıtını verince, Sara da, “Neden plakaları takılı değil” dedi. Sara’nın ısrarı üzerine, polis, aracın plakasını takmak zorunda kaldı.

Aynı okulun bahçesinde bulunan belediyeye ait bir bina, Sultangazi’deki oyların toplanacağı yer olarak kullanılacak. Bu binanın önünde de plakasız bir araç dikkat çekerken, aracın bagajından çıkartılan siyah çuvalın binaya getirildiği görüldü.

Sara, “Oyların sayım işlemine başlanmadan iki saat önce getirilen bu siyah poşette ne vardı?” diye sordu.

Güngören’de bulunan Atatürk Ortaokulu bahçesindeki plakasız araçtan da bir çuval çıktığı iddia edildi. HDP ilçe yöneticileri ve avukatlar duyum üzerine harekete geçti. Avukatlar plakasız araçla ilgili tutanak tutmak isterken, polisler bir plaka getirerek araca taktı. HDP’li avukatlar, yaşananları görüntüleyerek tutanak tuttu.

Araçtan çuval çıktığı iddiasına ilişkin ETHA’ya bilgi veren Avukat Hüsniye Karakuş, olaya kendilerinin tanık olmadığını, ancak okulda HDP’li olmayan müşahitlerin gördüklerini söylediğini belirtti.

Zeytinburnu Kazım Özalp Okulu’nda da “plakasız araçlar” haberlerinin yayılması üzerine polis, araca plaka taktı.