Fiyatıyla ortalığı karıştıran Erdoğan’ın mütevazi iftar masası Twitter da da gündem oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve beraberindeki din görevlileriyle bazı öğretim üyelerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki iftar yemeğinde ağırladı.

Ancak, iftardan daha çok konuşulan konu iftar yemeğinin verildiği masa oldu. Dün akşamdan bu yana masa meselesi Twitter’da da en çok tiye alınan konuların başında geldi.

Konuya ilişkin bazı tweet’ler şöyle:

Ada Nihan: Saray’da iftar verilmiş sanırım. TOKİ arsası kadar yuvarlak bi masa gördüm, RTE & bissürü erkek. Hiç kadın yok? Kim o masadakiler?

Hayko Bağdat: -Canım tuzu uzatır mısın? -Nee? -Tuzu diyorum -Neyi? -Tuz tuz -Duyamıyorum yahu -Seni diyorum. Başkan yaptırmayacağız

Atilla Taş: O değilde o masa oraya nasıl sokuldu? Bence Ak saray’ı masanın üzerine inşa ettiler..

Hakan Demir: Gördüğüm en mütevazı iftar masası. Bir ucunda iftar açılırken diğer ucunda sahur yapılıyor saat farkından

Serht W.: Gezegenlikten çıkarılan Plüton’u yemek masası yapmışlar 🙁

KabasimsekSU: inşallah o ortadakiler salata değildir

Cem Cemal: Adamlar kaçak saraya Liechtenstein büyüklüğünde iftar masası kurmuşlar

Heisenberg: Din Adamları 6,5 milyon TL’lik masa, Altın varanklı kadehlerle, kilosu 4 bin TL’lik çay eşliğinde sarayda iftar yaptılar

Husker: Ak Saray’da mütevazi iftar! Masada salataya uzanmak için taksi tutmak lazım.Etrafında da ring minibüsler çalışıyor…

Masadakiler: Mehmet Görmez, İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Raşit Küçük, Diyanet İşleri eski Başkanları Prof. Ali Bardakoğlu, Prof. Mustafa Said Yazıcıoğlu, Dr. Tayyar Altıkulaç, Lütfi Doğan ve Prof. Süleyman Ateş, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Kayapınar, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Mehmet Emin Özafşar, Prof. Hasan Kamil Yılmaz, Necmettin Nursaçan, Mustafa Demirkan ve Dr. Ekrem Keleş’in yanı sıra İstanbul 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. İbrahim Kafi Dönmez, İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Mehmet Akif Aydın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Ali Köse, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Mürteza Bedir, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. İsmail Hakkı Ünal, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Mehmet Said Hatipoğlu, İstanbul Müftüsü Prof. Rahmi Yaran, Bursa Müftüsü Prof. Mehmet Emin Ay, İzmir Müftüsü Prof. Ramazan Muslu, Konya Müftüsü Prof. Ali Akpınar, Van Müftüsü Nimetullah Arvas, Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen.

Masa ve sandalyelerin maaliyeti: Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yüksek maaliyeti bir süredir gündemi meşgul ediyor. Saray’ın iftar masasından önce 26 AK Parti’li belediye başkanına verilen fasıl sırasında kullanılan masa ve sandalyelerin maliyeti tartışılmıştı. 6 Mayıs günü yapılan fasıldan çekilen fotoğraflar üzerinden Mimarlar Odası Ankara Şubesi 15 mayıs günü bir basın toplantısı yaparak kamuoyunu bilgilendirmişti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin hesaplamalarına göre 600 metrekarelik balo salonunda 12 kişilik 30 ahşap masa bulunuyordu. 21 kişilik de protokol masası var. Ağırlıklı İtalyan ve Fransız mobilyaları kullanılmış. Türkiye’de çok az firmanın satışını yaptığı büyük ölçekli bu masaların 12 kişilik olanının tanesi 25 bin ile 40 bin Euro arasında değişiyor. Şube masaların tanesini 30 bin Euro’dan hesapladı. 21 kişilik masanın maliyetini ise 60 bin Euro civarında. Kolçaksız sandalyelerin tanesi maliyeti 2000 Euro ile 5000 Euro arasında değişiyor. Fasılda 360 sandalye var. 21 kişilik masanın etrafında ise tanesi 5 bin Euro olan kolçaklı sandalyeler var. Bu bilgiler ışığında fasıl sırasında kullanılan masa ve sandalyelerin maaliyeti yaklaşık 6,5 milyon lira.