Srebrenista Katliamı, heykel sempozyumunda

- Yorumlar

Dünyaca ünlü heykeltraşları buluşturan Kartal Belediyesi 4’üncü Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’nda Gürcistanlı heykeltraş Jhon Gogaberıshvılı, Srebrenista Katliamı’nın 20’nci yılında Srebrenista’yı anlatan bir heykel yapacak.

Dünyaca ünlü heykeltıraşların katıldığı Kartal Belediyesi 4’üncü Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı. Kartal’da düzenlenen ve 20 gün sürecek olan sempozyum için Avrupa’dan ve dünyanın 10 farklı ülkesinden heykeltraşlar Kartal’a geldi. Sempozyum boyunca birbirinden farklı heykeltıraşlar en güzel eseri ortaya çıkartmak için ter dökecek. Sempozyum kapsamında ise, aralarında Amerika, İtalya, Polonya, Gürcistan, Türkiye, Almanya, Litvanya, Ermenistan ve İspanya olmak üzere 31 farklı ülkeden 265 sanatçının 367 eseri değerlendirdi.

Sempozyum kapsamında Kartal’a gelen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde Öğretim Üyeliği yapan Rahmi Atalay, düzenlenen uluslararası sempozyumun çeşitli ülkelerden sanatçıları ağırladığını ifade ederek, “Sempozyumu düzenlenen belediye başkanımız Altıonk Öz’e ve ekibine teşekkür ediyorum. bugün başlayacak olan çalışmalar sonucunda umarım Kartal Belediyesi 10 tane çok güzel heykel sahibi olacak” dedi.

“10 HEYKELTRAŞ’TAN 10 GÜZEL HEYKEL KAZANACAĞIZ”

Sempozyumun hazırlanmasında ve düzenlenmesinde emeği geçen Yüksek Heykeltraş Niyazi Dedeoğlu ise, toplamda 9 ayrı sempozyum düzenlenmesinde emeği geçtiğini belirterek, “ Kartal’da düzenlenen heykel sempozyumları bugün dünyada kendini çok iyi yerde gösteren bir sempozyumdur bu. Buraya gelen sanatçıların dünyanın çok ünlü heykeltıraşlarıdır. Zaten sempozyum tertip komitesi başkanı olarak ben bu duyuruları yaptıktan sonra 400 tane müracaat oldu. Buraya gelen sanatçılar ise 400 sanatçı arasında seçildi. Onlar özel insanlar, çok güzel işler çıkartacağına inanıyorum. Şu durumda 10 tane profesyonel heykeltıraştan 10 heykel kazanacağız” diye konuştu.

SREBRENİTSA KATLİAMINI SİMGELEYEN HEYKEL KARTAL’DA

Sempozyuma Gürcistan’dan katılan heykeltıraş Jhon Gogaberıshvılı ise Srebrenista Katliamı’nın 20’nci yılında katliamda hayatını kaybeden vatandaşlar için bir heykel yapacak. Yapacağı heykelin saat temalı olacağını ve insanların hafızasından yaşanan olayın silinmesini anlatacağını söyleyen Gogaberıshvılı, “Birçok sempozyuma katıldım. Benim çalışmam Srebrenista katliamı ile ilgili. Burada saat şeklinde küçük taşlar yapacağım. Bu yaptığım küçük taşlarda orada katledilen insanların hafızası olacak. Çalışmamda kırık bir saat olacak. O kırılan saat de ölen insanların hafızası olacak” dedi.

“SANATÇI KEŞFEDEN VE RESMEDEBİLEN KİŞİLERDİR”

Sempozyum açılışında heykeltraşların çalışacağı alanı gezen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, yaptığı konuşmada sanatçıların hayal dünyasına atıfta bulunarak, “Sabah bir kuş gördüm. Botun üstünde denizden kalkan bir martı süzülerek kalktı. Ayaklarını geriye doğru yaslayıp gövdesiyle bütünleşti. Aynı şeye havalimanında da baktığınızda uçak havalanıyor. Bir süre sonra tekerlerini karnının içine alıyor. İşte, hayat veya gözlem uçakla kuşu yan yana getiriyor ve uçağın keşfine neden oluyor. Bir sanatçı veya bir teknik icat eden kişi iyi bir gözlemcidir. Sanatçılarda doğada insanda yaradılış felsefesinde var olan şeyleri keşfeden onu da taşa veya çamura veya tahtaya resmedebilen kişilerdir” şeklinde konuştu.

x